13 stycznia, 2025
Poprzedniego wieczora dobrze się bawiłeś z przyjaciółmi na mieście lub na domówce u znajomych, lecz towarzyszył wam alkohol – a o poranku budzisz się z pękającą głową i mdłościami. Tak wyglądają weekendowe poranki wielu osób i choć najczęściej kojarzą się one z dobrą zabawą, to na następny dzień przychodzi nam zmierzyć się z nieprzyjemnym kacem. Czy istnieją sposoby, aby załagodzić objawy kaca? Jak wyleczyć kaca szybko i skutecznie? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!
Kac – zespół nieprzyjemnych dolegliwości, jakie pojawiają się po kilku godzinach od spożycia alkoholu etylowego, najczęściej w większej ilości. Za powstanie tego efektu odpowiada spadek poziomu etanolu w naszym krwiobiegu. Z racji że mniej niż 10% etanolu wydalane jest z naszego organizmu razem z moczem i wydychanym powietrzem, za pozbycie się ponad 90% odpowiada proces rozkładu substancji alkoholowych w naszej wątrobie. To tam wydzielana jest dehydrogenaza alkoholowa (z ang. alcohol dehydrogenase, ADH) – enzym trawienny alkoholu. Enzym ten rozkłada etanol do aldehydu octowego, a dalej na inne substancje, aż do dwutlenku węgla i wody. Pozwala to na zupełne oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji alkoholowych, lecz jest to skomplikowany i długotrwały proces – przy jednorazowym upojeniu alkoholowym może on trwać nawet do 72 godzin.
Aldehyd octowy jest silnie toksyczną substancją dla naszego organizmu – nawet do 30 razy bardziej niż sam etanol. Jego uwolnienie się podczas procesu metabolizmu alkoholu etylowego w naszym krwiobiegu doprowadza do wystąpienia całego zespołu nieprzyjemnych dolegliwości.
Gdy następuje proces rozkładu etanolu w naszej krwi, dochodzi do szeregu nieprzyjemnych objawów kaca. Do takowych można zaliczyć:
Choć kac w większości przypadków ustąpić musi samoistnie, a to może potrwać nawet kilka godzin od wystąpienia pierwszych objawów, da się ten proces odrobinę wspomóc i przyspieszyć. Istnieją sposoby na to, aby pozbyć się kaca nieco szybciej. Oto one:
W przypadku, gdy najbardziej uciążliwym objawem kaca jest ból głowy, w pierwszym odruchu chcemy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Choć najpopularniejsze leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty w każdej aptece, łączenie ich z alkoholem, który nawet na kacu wciąż obecny jest w naszym organizmie, może okazać się niebezpieczne.
Najpopularniejsze leki przeciwbólowe to te na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Oba te składniki czynne tabletek przeciwbólowych mogą wykazać działanie podrażniające dla błony śluzowej żołądka, a wśród skutków ubocznych przyjmowania tych leków wymienia się nawet krwawienie w przewodzie pokarmowym. Przyjmowanie ich na kacu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia któregoś z niebezpiecznych skutków ubocznych, a w konsekwencji może doprowadzić to do znacznego uszczerbku na zdrowiu.
Jeżeli zmagamy się z objawami kaca, lepiej zdecydować się na naturalne sposoby radzenia sobie z nimi i zrezygnować z przyjęcia leku przeciwbólowego. Warto także pamiętać, aby przed jego przyjęciem zapoznać się do ulotki dołączonej do opakowania, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie kaca byłoby zrezygnowanie z picia alkoholu. Nie zawsze jest to jednak możliwe lub nie zawsze chcemy rezygnować z picia – wówczas może pojawić się pytanie, czy da się zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości po alkoholu? Otóż istnieje kilka sposobów, a oto parę z nich:
Kac towarzyszy nam często dzień po zakrapianej imprezie. Najczęściej wynika on z przesadnej ilości spożytego alkoholu i nie zastosowania kilku istotnych zasad podczas picia. Na szczęście istnieją popularne sposoby na złagodzenie jego objawów, takich jak ból głowy czy mdłości, a wśród nich od lat wymienia się przede wszystkim prawidłowe nawodnienie, tłuste potrawy i odpoczynek – zarówno przed, w trakcie, jak i dzień po spożyciu alkoholu. Jeżeli ograniczenie trunków procentowych nie wchodzi w grę, warto przynajmniej wprowadzić w życia kilka z opisanych w naszym artykule sposobów na szybsze wyleczenie kaca. Warto jednak rozważyć ograniczenie spożywanego alkoholu – pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze zdrowie!