Poranna ulga: jak szybko pozbyć się kaca

13 stycznia, 2025




Poprzedniego wieczora dobrze się bawiłeś z przyjaciółmi na mieście lub na domówce u znajomych, lecz towarzyszył wam alkohol – a o poranku budzisz się z pękającą głową i mdłościami. Tak wyglądają weekendowe poranki wielu osób i choć najczęściej kojarzą się one z dobrą zabawą, to na następny dzień przychodzi nam zmierzyć się z nieprzyjemnym kacem. Czy istnieją sposoby, aby załagodzić objawy kaca? Jak wyleczyć kaca szybko i skutecznie? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Kac – czym jest?

Kac – zespół nieprzyjemnych dolegliwości, jakie pojawiają się po kilku godzinach od spożycia alkoholu etylowego, najczęściej w większej ilości. Za powstanie tego efektu odpowiada spadek poziomu etanolu w naszym krwiobiegu. Z racji że mniej niż 10% etanolu wydalane jest z naszego organizmu razem z moczem i wydychanym powietrzem, za pozbycie się ponad 90% odpowiada proces rozkładu substancji alkoholowych w naszej wątrobie. To tam wydzielana jest dehydrogenaza alkoholowa (z ang. alcohol dehydrogenase, ADH) – enzym trawienny alkoholu. Enzym ten rozkłada etanol do aldehydu octowego, a dalej na inne substancje, aż do dwutlenku węgla i wody. Pozwala to na zupełne oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji alkoholowych, lecz jest to skomplikowany i długotrwały proces – przy jednorazowym upojeniu alkoholowym może on trwać nawet do 72 godzin.

Aldehyd octowy jest silnie toksyczną substancją dla naszego organizmu – nawet do 30 razy bardziej niż sam etanol. Jego uwolnienie się podczas procesu metabolizmu alkoholu etylowego w naszym krwiobiegu doprowadza do wystąpienia całego zespołu nieprzyjemnych dolegliwości.

Objawy kaca

Gdy następuje proces rozkładu etanolu w naszej krwi, dochodzi do szeregu nieprzyjemnych objawów kaca. Do takowych można zaliczyć:

  • ból głowy lub ucisk,
  • światłowstręt,
  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • rozdrażnienie,
  • mdłości,
  • biegunkę,
  • senność,
  • suchość w ustach i silne pragnienie.

Jak pozbyć się kaca? Najlepsze sposoby

Choć kac w większości przypadków ustąpić musi samoistnie, a to może potrwać nawet kilka godzin od wystąpienia pierwszych objawów, da się ten proces odrobinę wspomóc i przyspieszyć. Istnieją sposoby na to, aby pozbyć się kaca nieco szybciej. Oto one:

  1. Nawodnienie. Etanol, który dostarczamy sobie podczas spożycia alkoholu, ma zdolność do inhibicji działania antydiuretycznego hormonu wazopresyny. Sprowadza się to do zwiększonego wydalania wody wraz z moczem, co w efekcie powoduje odwodnienie organizmu. Stan ten znacząco wzmaga objawy kaca, zwłaszcza ból głowy – mózg w większości zbudowany jest właśnie z wody. Warto zadbać o prawidłowe nawodnienie z uwagi na wsparcie pracy metabolizmu, co przyspieszy oczyszczenie organizmu z toksyn. Pomogą w tym:
    • woda – najlepiej mineralna, spożywana małymi łykami, stopniowo przez kilka godzin; należy pamiętać, że dobowe zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 3 litrów, zatem po spożyciu alkoholu warto znacznie zwiększyć jej spożycie,
    • napoje izotoniczne – zawierają cenne dla naszej gospodarki wodno-elektrolitowej elektrolity, takie jak sód, potas czy magnez; jeżeli nie mamy pod ręką żadnego izotonika, wystarczy wymieszać w wodzie cukier, sól i sok z cytryny, aby cieszyć się domowymi elektrolitami i szybko przywrócić równowagę w organizmie,
    • soki bez cukru.
  2. Jedzenie. Choć mówi się o tym rzadko, a jeśli już to w kontekście jedzenia przed piciem, a nie na następny dzień, to zdecydowanym sprzymierzeńcem w leczeniu kaca mogą okazać się tłuste potrawy. Tłuste jedzenie, podobnie jak woda, przyspiesza metabolizowanie alkoholu. Warto zatem na śniadanie zjeść jajecznicę na boczku, a na obiad niezastąpiony może okazać się tłusty rosół. Jeśli jednak potrawy te okażą się dla nas za ciężkie, istnieją lżejsze alternatywy. Do zjedzenia na kacu warto rozważyć:
    • tłuste potrawy: jajecznicę, rosół, mięso,
    • lekkie zupy,
    • owoce, w tym cytrusy,
    • jedzenie bogate w magnez (kakao, kasze).
  3. Aktywny odpoczynek. Nie jest tajemnicą, że to właśnie odpoczynek sprzyja leczeniu kaca, kiedy to organizm ma szansę przenieść swoje wszelkie zasoby energii na proces metabolizmu alkoholu. Jednakże jeżeli zatrucie alkoholem nie jest bardzo duże, a objawy kaca pozwalają nam funkcjonować, warto rozważyć aktywne formy wypoczynku, takie jak spacer na świeżym powietrzu lub lekki trening. Pomoże to dotlenić organizm, co znacząco przyspieszy proces oczyszczania organizmu.

Leki przeciwbólowe po alkoholu?

W przypadku, gdy najbardziej uciążliwym objawem kaca jest ból głowy, w pierwszym odruchu chcemy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Choć najpopularniejsze leki przeciwbólowe dostępne są bez recepty w każdej aptece, łączenie ich z alkoholem, który nawet na kacu wciąż obecny jest w naszym organizmie, może okazać się niebezpieczne.

Najpopularniejsze leki przeciwbólowe to te na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Oba te składniki czynne tabletek przeciwbólowych mogą wykazać działanie podrażniające dla błony śluzowej żołądka, a wśród skutków ubocznych przyjmowania tych leków wymienia się nawet krwawienie w przewodzie pokarmowym. Przyjmowanie ich na kacu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia któregoś z niebezpiecznych skutków ubocznych, a w konsekwencji może doprowadzić to do znacznego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli zmagamy się z objawami kaca, lepiej zdecydować się na naturalne sposoby radzenia sobie z nimi i zrezygnować z przyjęcia leku przeciwbólowego. Warto także pamiętać, aby przed jego przyjęciem zapoznać się do ulotki dołączonej do opakowania, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy da się uniknąć kaca?

Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie kaca byłoby zrezygnowanie z picia alkoholu. Nie zawsze jest to jednak możliwe lub nie zawsze chcemy rezygnować z picia – wówczas może pojawić się pytanie, czy da się zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości po alkoholu? Otóż istnieje kilka sposobów, a oto parę z nich:

  • przed imprezą dobrze wypocznij – przede wszystkim zapewnić sobie 7-8 godzin snu i o ile to możliwe, nie przemęczaj się w ciągu dnia,
  • zjedz tłustą potrawę przed spożyciem alkoholu – zapewni to lepszy proces metabolizowania alkoholu,
  • podczas picia alkoholu przyjmuj też adekwatną ilość wody,
  • staraj się nie mieszać różnych rodzajów alkoholu,
  • zachowuj przynajmniej 20-minutowe przerwy między kolejnymi porcjami alkoholu,
  • staraj się pozostać aktywnym podczas picia – tańcz lub wyjdź co jakiś czas na kilkuminutowy spacer na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Kac towarzyszy nam często dzień po zakrapianej imprezie. Najczęściej wynika on z przesadnej ilości spożytego alkoholu i nie zastosowania kilku istotnych zasad podczas picia. Na szczęście istnieją popularne sposoby na złagodzenie jego objawów, takich jak ból głowy czy mdłości, a wśród nich od lat wymienia się przede wszystkim prawidłowe nawodnienie, tłuste potrawy i odpoczynek – zarówno przed, w trakcie, jak i dzień po spożyciu alkoholu. Jeżeli ograniczenie trunków procentowych nie wchodzi w grę, warto przynajmniej wprowadzić w życia kilka z opisanych w naszym artykule sposobów na szybsze wyleczenie kaca. Warto jednak rozważyć ograniczenie spożywanego alkoholu – pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze zdrowie!