Alkoholizm – jak skutecznie przerwać chorobę alkoholową?

24 czerwca, 2022
Alkoholizm jest poważną, nieuleczalną chorobą. Uzależnienie stanowi bardzo duży problem i często jest tematem tabu wśród ludzi. Grono alkoholików stale się poszerza i ewoluuje. Dawny obraz alkoholika był wyjątkowo stereotypowy przez co w dzisiejszych czasach trudno dostrzec problem u ludzi, którzy odbiegają od tego modelu. Choroba alkoholowa postępuje latami nieuchronnie prowadząc do tragicznych w skutkach problemów. 

Przerwanie alkoholizmu jest dla wytrwałych oraz zmotywowanych ludzi, którzy znają wartość swojego życia i wiedzą, że to jedyna najlepsza opcja. Nie jest to proste oraz zajmuje dużo czasu, ponadto zużywa wszystkie pokłady cierpliwości, energii oraz samozaparcia. Mimo wszystko warto. Leczenie alkoholizmu dosłownie ratuje alkoholika przed tragiczną śmiercią. 

Aby przerwać ciąg alkoholowy warto wybrać się na odtruwanie alkoholowe. Zabieg ten pozwala przejść przez rzucanie nałogu bezpiecznie oraz przy najmniejszych skutkach ubocznych. Nagłe całkowite zrezygnowanie ze spożywania alkoholu to duży szok dla organizmu, który długi czas przyzwyczajał się do codziennej dawki używki. Dlatego też pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów, które sprawiają, że uzależniony popada w ciągi alkoholowe, aby nie odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości. Detoks alkoholowy przeprowadzony w obecności specjalistów może pomóc w odzyskaniu trzeźwości oraz dobrego samopoczucia. Jest to bardzo często pierwszy krok w stronę terapii, na którą należy się stawić w stanie trzeźwości. Przerwanie alkoholu samodzielnie może przynieść tragiczne skutki, ponieważ objawy odstawienne obejmują również naszą psychikę. Uzależniony może w każdej chwili doświadczyć omamów oraz halucynacji, co w konsekwencji często kończy się śmiercią pacjenta ze względu na jego nieobliczalne działania. 

Jaką rolę odgrywa psychika w alkoholizmie? 

Psychika jest znacznie cięższa do leczenia niż choroby somatyczne. Nasz mózg ma nad nami większą władzę niż sądzimy. To w jaki sposób się zachowujemy, jaki mamy charakter oraz otoczenie, w którym się wychowaliśmy mają duże odzwierciedlenie w późniejszych predyspozycjach do wystąpienia alkoholizmu. Uzależnienie to szereg mechanizmów, które odbywają się w naszej psychice. Bardzo ciężko jest przezwyciężyć silną potrzebę wynikającą z uzależnienia psychicznego, ponieważ zwykle poddajemy się tego typu pokusom. Z tego względu w alkoholizmie dużą rolę odgrywa nasza motywacja. Przezwyciężenie nałogu wymaga wiele samozaparcia oraz dobrego powodu dla zaprzestania. Wiele w takiej sytuacji może zdziałać rodzina uzależnionego, która ma za zadanie przekonać go do leczenia. Warto edukować oraz uświadamiać na temat bezpośredniego wpływu alkoholizmu na każdego członka rodziny oraz wspominać problemy w każdej sferze życia, które się pojawiają. Uzależniony może nie chcieć słuchać, jednak zawsze jest coś co do niego trafi. 

Psychika alkoholika jest silnie wyczerpana i często znajduje się na skraju załamania nerwowego. Alkohol spożywany jest nałogowo z różnych powodów. Najczęściej są to jednak kłopoty oraz trudności, z którymi ciężko jest sobie poradzić. Chęć znalezienia drogi ucieczki pcha w stronę najgorszych, a zarazem najłatwiejszych rozwiązań. Bardzo często alkoholizm powiązany jest z innymi chorobami psychicznymi. Są one wynikiem bądź powodem uzależnienia. Taki stan stanowi poważne zagrożenie dla życia oraz zdrowia alkoholika, ponieważ choroby psychiczne, jak i sam alkoholizm zwiększają ryzyko popełnienia samobójstwa. Uzależniony bardzo często sięga do ryzykownych czynności, ponieważ nie potrafi sam regulować i hamować swojego zachowania, które kierowane jest przez substancję psychoaktywną. Ważne jest, aby podejmować się leczenia wszystkich swoich problemów natury psychicznej, aby uniknąć gorszych zaburzeń. Alkoholicy bardzo często cierpią na depresję, psychozę, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, halucynacje oraz omamy. Alkoholizm bardzo silnie oddziałuje na psychikę tworząc szereg trudności związanych z najprostszymi codziennymi czynnościami. Funkcjonowanie poznawcze zostaje całkowicie upośledzone. Alkoholicy mają trudności z koncentracją, problemy z pamięcią oraz kłopoty z równowagą. Szare komórki zostają trwale niszczone, dlatego ich funkcjonowanie ulega pogorszeniu. 

Czy da się przekonać alkoholika do leczenia?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo alkoholik ceni sobie zdanie osób, które chcą go przekonać do leczenia, nasilenia choroby oraz predyspozycji osobowościowych. Na proces leczenia ma wpływ wiele indywidualnych kwestii, które bardzo ciężko zmienić. Alkoholik może stawiać duży opór w stosunku do osób, które uważają, że ma poważny problem. Fundamentalne jest znalezienie czegoś, co trafi w jego psychikę na tyle mocno, że będzie w stanie zrozumieć, że potrzebuje pomocy. 

Aby przekonać alkoholika do podjęcia jakichkolwiek kroków należy przede wszystkim rozmawiać w stanie trzeźwości. Wtedy, gdy uzależnionego dopada silny kac, powodujący także obniżony nastrój oraz poczucie winy, należy rozpocząć rozmowę. Rozmowa musi być pozbawiona wszelkich osądów bądź krytyki. Atak może skutkować jedynie pogorszeniem sytuacji oraz agresją alkoholika. W przypadku, gdy nie potrafimy samodzielnie poradzić sobie z rozmową warto zwrócić się o pomoc do terapeuty. Wspólna sesja bądź nawet kilka podpowiedzi ze strony specjalisty może nam ułatwić zadanie. 

W zasadzie leczenie alkoholika jest możliwe tylko wtedy, gdy sam będzie tego chciał. Nie możemy zmusić kogoś, aby chciał się leczyć, gdy sam nie zrozumie, że tego potrzebuje. Jest to najcięższa rzecz w uzależnieniach. My jedynie możemy znaleźć odrobinę motywacji oraz dobrego słowa, aby nakierować alkoholika na odpowiednia drogę. Gdy już zdecyduje się na leczenie pamiętajmy o wsparciu. Alkoholicy potrzebują tego, aby dostrzec swój postęp. Rodzina jest zatem bardzo ważna w procesie leczenia. 

Jak motywować alkoholika? 

Sposobów na motywację jest wiele. Rzucenie nałogu jest najlepszym momentem na odnalezienie nowej pasji oraz rozwinięcie zainteresowania, na które nigdy nie było dobrego momentu. Nowa grupa znajomych bądź otaczanie się ludźmi z grup wsparcia, którzy mają podobny problem może okazać się nieocenionym wsparciem dla alkoholików. Wspólny cel daje ogromną motywację oraz silę do działania. Warto rozpocząć zupełnie nowe życie, znacznie bogatsze o zajęcia poza obowiązkami. Nauczmy się znajdować sposoby na relaks, które zastąpią picie. Takie sytuacje zbliżają członków rodziny, którzy po ciężkich wydarzeniach potrzebują oczyszczenia atmosfery między nimi. Świetnym motywatorem są także dzieci, ponieważ to właśnie najmłodsi odczuwają wiele negatywnych emocji oraz czerpią przykład z sytuacji w domu. Chcąc zapewnić im lepszą przyszłość oraz rozwój warto się leczyć i naprawiać swoje błędy. Rodzina powinna razem z uzależnionym dbać o pozbycie się wszystkich szczegółów, które mogą wywoływać okazje do picia. Wspólnie znacznie łatwiej osiągnąć upragniony cel. Nie pozwól, aby alkoholizm zniszczył Ci życie. Zadbaj o siebie i swoją rodzinę.