Co musisz wiedzieć o kacu?

17 listopada, 2022
Kac jest bardzo indywidualną kwestią. Są to różnego rodzaju objawy, które przeżywamy w subiektywny dla nas sposób. Wypicie alkoholu nie pozostaje obojętne dla organizmu człowieka, co zauważalne w określonych symptomach. Najczęściej zmagamy się z osłabienie, zmęczenie, bólami głowy, nudnościami, wymiotami, bólami i drżeniem mięśni, drażliwością, zwiększoną potliwością oraz nadwrażliwością na światło i dźwięk. Złe samopoczucie dopada nas kilka godzin po spożyciu etanolu. Zdarza się, że osoby na kacu odczuwają silną awersję do napojów alkoholów, co jednak znika wraz z dolegliwościami. 

Kac to nie tylko fizjologia. Aldehyd octowy, który gromadzi się w organizmie człowieka potrafi doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Jednak zapominamy o kwestii psychicznej, która również odczuwa spożyty alkohol. 

Co odpowiada za kaca?

Za przyczyny kaca przyjmuje się:

 • Hipoglikemię,
 • Odwodnienie,
 • Zatrucie alkoholowe,
 • Niedobór glutaminy i witaminy B12,
 • Spożywanie określonych rodzajów trunków (siarczyny, które możemy znaleźć w winach oraz kongenery, powstające w wyniku fermentacji).

Objawy kaca

 • Odwodnienie – alkohol hamuje wazopresynę, co wpływa na silnie moczopędne działanie używki. Wraz z utratą płynów usuwamy z organizmu wszystkie ważne składniki odżywcze. Alkohol jest odpowiedzialny za łagodne stany odwodnienia,
 • Zaburzenia snu – sen pod wpływem alkoholu jest nieprawidłowy. Organizm nie wypoczywa odpowiednio, co prowadzi do przerywanego snu,
 • Podrażnienia układu pokarmowego – nudności i dyskomfort są spowodowane podrażnieniem błony śluzowej żołądka, co sprzyja uwalnianiu kwasów,
 • Stany zapalne – alkohol osłabia organizm i sprawia, że organizm może znacznie mocniej odczuwać wszelkie stany zapalne,
 • Dolegliwości wynikające z oddziaływania aldehydu octowego – metabolizm alkoholu przebiega w wątrobie. Nagromadzenie aldehydu octowego może sprzyjać zapaleniom wątroby, trzustki, mózgu oraz przewodu pokarmowego,
 • Niepokój i dyskomfort – alkohol sprawia, że stajemy się bardziej rozluźnieni. Gdy zaczyna odchodzić z naszego organizmu stajemy się bardziej spięci niż byliśmy wcześniej. 

Kac moralny – wpływ alkoholu na psychikę

Wiele osób doświadcza silnych wyrzutów sumienia, które uwidaczniają się podczas przeżywanego na drugi dzień kaca. Określony stan emocjonalny, wynikający ze spożycia alkoholu nazywamy kacem moralnym. 

Kac moralny jest złym samopoczuciem psychicznym. Zwykle pojawia się, gdy zrobimy coś niewłaściwego, co zdarza się bardzo często pod wpływem alkoholu. Pod wpływem używki stajemy się innymi osobami, które tracą zdolność kontrolowania swojego zachowania oraz prawidłowej oceny sytuacji. Jesteśmy skłonniejsi do podejmowania niebezpiecznych i ryzykownych działań, co generuje wiele problemów. 

Podejmowane przez nas decyzje pod wpływem alkoholu mogą powodować wiele wstydu, ponieważ zazwyczaj są manifestacją łamania zasad moralnych. Kac moralny jest problemem natury psychologicznej w połączeniu ze sferą społeczną i etyczną. Kiedy używka zaczyna opuszczać nasz organizm my zaczynamy odzyskiwać poczucie rzeczywistości. 

Kac moralny – wyrzuty sumienia i wstyd

Na kac moralny składają się wyrzuty sumienia oraz poczucie wstydu. Zwykle odczuwamy, że złamaliśmy jakieś zasady moralne, których normalnie byśmy nie naruszyli. Świadomość przekroczenia własnych granic budzi w nas mnóstwo negatywnych odczuć. Używka może powodować, że zostaniemy uwikłani w różne ośmieszające sytuacje. Wszystko, co negatywnie wpływa na obraz własnego „ja” może obudzić w nas moralny kac. 

Męczące wyrzuty sumienia wpływają negatywnie na samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Kac moralny jest w pewnym sensie pozytywnym zjawiskiem, ponieważ pokazuje nam destrukcyjne działanie alkoholu oraz sprawia, że następnym razem jesteśmy bardziej rozważniejsi, gdy z niego korzystamy. Aby dana sytuacja się nie powtórzyła, musimy chociaż raz przez nią przejść. Nauka na błędach sprawia, że stajemy się rozważniejsi i ostrożniejsi. Przeżycie kaca moralnego świadczy o naszej rozwiniętej sferze emocjonalnej. 

Kac moralny zmusza do refleksji i wniosków oraz pomaga wprowadzić korzystne zmiany w życie. Każdy odczuje go jednak w sposób indywidualny, w zależności od charakteru, osobowości oraz rodzaju czynu, który wpłynął na uaktywnienie się negatywnych odczuć. Duże znaczenie ma także odbiór przez otoczenie oraz konsekwencje popełnionego czynu. 

Jak się objawia kac moralny?

Kac moralny to przede wszystkim zbór wszystkich trudnych do zniesienia emocji:

 • Gniew,
 • Smutek,
 • Poczucie żalu w stosunku do własnej osoby,
 • Apatia,
 • Napięcie emocjonalne, 
 • Nadmierna reakcja na bodźce.

Przeżywanie kaca moralnego może nas wiele kosztować. Całkowita utrata energii oraz pozytywnego nastroju sprawia, że czujemy się przygnębieni, otoczeni depresyjnymi odczuciami. Czasami możemy działać impulsywnie i destrukcyjnie. Charakterystyczne są zachowania agresywne, skierowane zarówno do wewnątrz, jak i do zewnętrz. Następuje izolacja od osób bliskich i otoczenia, głównie od osób, które były świadkami danego zachowania pod wpływem alkoholu. 

Kac moralny sprawia, że nieustannie analizujemy w głowie daną sytuację, co tylko pogłębia negatywne emocje. Wyrzuty sumienia rosną, a dana osoba przestaje sobie radzić z obecną sprawą. Niektóre osoby dla bezpieczeństwa stosują mechanizmy wyparcia, ponieważ mają problem ze znalezieniem odpowiedniego sposobu na wyjście z danego kłopotu. Problemom psychicznym towarzyszą również dolegliwości somatyczne. 

Kac – ile trwa?

Sposób oraz czas trwania kaca moralnego jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Każdy w inny sposób radzi sobie z przeżywanymi emocjami. Duże znaczenie ma sytuacja, która miała miejsce podczas spożywania alkoholu. Im poważniejsza była, tym dłuższe będą wyrzuty sumienia. Objawy kaca są najsilniejsze, gdy stężenie alkoholu zbliża się do zera. Objawy mogą się utrzymywać nawet 24 godziny lub dłużej. 

Jak sobie poradzić z kacem moralnym?

Kac moralny wymaga zdrowej psychiki. Im więcej problemów natury psychicznej posiadamy, tym ciężej będzie nam się pozbierać po danej sytuacji. Najważniejsze, aby każda osoba przeżywająca kaca moralnego dała sobie szansę na zrozumienie zaistniałej sytuacji. Wyciągnięcie wniosków oraz wewnętrzna motywacja do poprawy swojego zachowania są bardzo ważne. Dana osoba powinna zrozumieć, co miało wpływ na powstanie takiej sytuacji. Po alkoholu zachowujemy się niestosownie, ale możemy rozpoznać, jaki czynnik wyzwolił dane zachowanie. 

To, co możemy zrobić, jest zależne od wagi popełnionych czynów. Czasami wystarczy postanowienie ograniczenia napojów alkoholowych. W niektórych sytuacjach może zajdzie konieczność przeproszenia kogoś lub porozmawiania z uczestnikami, którzy odegrali jakąś rolę w danym zdarzeniu. Zadośćuczynienie może dać nam upragnione wytchnienie od ciągłych wyrzutów sumienia. Niektóre osoby mogą mieć problem z samodzielnym poradzeniem sobie z problemem. Czasami konieczna będzie zatem pomoc specjalisty. Rozmowa z psychologiem pomoże rozwiązać wewnętrzne konflikty, które sami sobie stworzyliśmy.