Kto jest zagrożony alkoholizmem?

13 lipca, 2022
Model alkoholika znacznie się zmienił na przestrzeni lat. Rzadko kiedy będzie to stereotypowy – słabo wykształcony mężczyzna w średnim wieku o niskiej pozycji społecznej. Alkoholizm stale się rozwija. Choroba dotyczy coraz większej grupy ludzi. 

Alkoholizm nie wybiera. Zachorować może każdy niezależnie od wieku, płci lub wykształcenia. Każdy człowiek jest zagrożony i musi chronić się przed tego typu chorobami. Uzależnienia były od zawsze. Dzisiejsze czasy są po prostu trudniejsze ze względu na wysoką dostępność różnych używek. Alkoholicy z każdej strony odczuwają pokusy związane ze spożywaniem alkoholu. Społeczeństwo wykształtowało pewne tradycje oraz zwyczaje, które są akceptowalne mimo stosowania zbyt dużych ilości alkoholu. Takie normalne wydaje nam się iść do kogoś na urodziny po to, żeby upić się do nieprzytomności. W ten sposób ludzie pokazują akceptację wobec nadużywania alkoholu. 

Istnieją osoby, które powinny szczególnie uważać w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z uzależnieniem od alkoholu. Wyróżniamy różne sytuacje, które zaliczają osoby do grup ryzyka. Alkoholicy znajdują mnóstwo powodów do picia. Każdy ma swoją indywidualną historię, która popchnęła go w sidła alkoholu. Warto jest zatem poznać czynniki, które wpływają na rozwój uzależnienia.

Jednym z czynników powodujących alkoholizm są geny. Dziedziczenie choroby alkoholowej odbywa się dwojako. Z jednej strony dziedziczymy predyspozycje do uzależnień, co nie musi od razu oznaczać, że zostaniemy alkoholikami. Jednak istnieje pewne obciążenie, na które musimy zwracać sporą uwagę. Dziedziczność odnosi się również do czynnika jakim jest wychowanie. Gdy wychowujemy się w domu alkoholika jako dzieci obserwujemy każde zachowanie i chłoniemy wszystko bardzo szybko. Dzieci uczą się poznawać świat za pomocą prostego mechanizmu nauki przez obserwację. Przebywanie w takim środowisku może błędnie wpływać na odbiór dziecka. Spowodowane to jest często ukrywaniem problemu. Członkowie rodziny udają, że nie dotyka ich żaden problem przez co młody człowiek myśli, że jest to naturalne zachowanie. 

Dużą rolę odgrywają również czynniki psychologiczne. Każdy człowiek jest indywidualną jednostką o różnych charakterze, osobowości oraz temperamencie. Na naszą osobowość składa się między innymi umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Niektóre osoby ze względu na problemy natury psychicznej lub mechanizmy obronne poszukują drogi ucieczki. Często kierują się w stronę niewłaściwych rozwiązań, takich jak alkohol. 

Poza tym na rozwój choroby alkoholowej ma wpływ także otoczenie, w którym przebywamy oraz odpowiednio przeprowadzony proces socjalizacji. Jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka pamiętajmy, że lepiej zastosować działania profilaktyczne niż później latami leczyć alkoholizm. 

Jak unikać choroby alkoholowej?

Unikanie alkoholizmu jest możliwe, jeżeli zdajemy sobie sprawę z osobistych problemów. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka powinny pamiętać o umiarze w spożywaniu alkoholu. Zachowanie pewnych zasad pomoże im w miarę możliwości uniknąć choroby alkoholowej. Przede wszystkim warto poszukać znajomych, którzy chętniej spędzają czas w inny sposób niż picie alkoholu. Towarzystwo ma duże znaczenie w związku z rozwojem choroby. Picie w mniejszych, kontrolowanych ilościach jest podstawą. Warto również przerzucić się na alkohol niskoprocentowy. Należy pamiętać również o jedzeniu podczas spożywania alkoholu. Unikanie silnego upojenia alkoholowego pomoże w zachowaniu kontroli, która podczas uzależnienia jest nagle tracona.  Pomocne w profilaktyce alkoholizmu jest także znalezienie pasji oraz zainteresowań, które będą zajmowały wolny czas. Takie wykorzystanie wolnego czasu pozwala na znalezienie innych sposób na rozładowanie napięcia. 

Osoby, które cierpią na jakiekolwiek problemy psychiczne powinny jak najszybciej wdrażać odpowiednie leczenie. Rozpoczęcie terapii pozwala na mniejsze skutki uboczne. Bardzo często w wyniku zaburzeń psychicznych osoby działają pochopnie, ryzykownie i często uzależniają się od substancji psychoaktywnych. Ważne, aby każdy problem próbować rozwiązać zanim przyjdą nam do głowy decyzje ostateczne, takie jak sięganie po używki. To właśnie problemy osobiste są silnie związane z rozwojem alkoholizmu. Stres, praca, rodzina, problemy finansowe – to wszystko pewnego dnia może odebrać nam siły. Jeżeli przestajemy sobie radzić warto skorzystać z pomocy psychologa. 

Czy alkoholizm trzeba leczyć?

Ze względu na nieuleczalny i destrukcyjny charakter choroby często padają pytania o konieczność leczenia alkoholizmu. Po co zatem leczyć coś, co i tak zostanie z nami do końca życia? Odpowiedź jest prosta. Tylko za sprawą leczenia uzależniony ma szansę na przeżycie. Alkoholizm rozwija się długo, czasem nawet latami. Przez ten okres organizm nabywa mnóstwo szkodliwych toksyn oraz zanieczyszczeń, które powoli wyniszczają go od środka. Alkoholik szybko cierpi na wiele problemów zdrowotnych oraz psychicznych. Nieleczone uzależnienie od alkoholu prowadzi alkoholika prosto na ulicę, gdzie jego życie zwykle kończy się tragicznie. Bez środków do życia, domu i oparcia bliskich jest skazany na samotną śmierć. Na świecie jest mnóstwo przypadków przedawkowania alkoholu. 4 promile alkoholu we krwi zagrażają życiu. Żaden alkoholik nie kontroluje momentu, kiedy powinien przestać. Chcąc uratować życie bliskich oraz swoje własne trzeba poddać się terapii jak najszybciej. 

Alkohol niszczy organy wewnętrzne i obciąża pracę podstawowych układów. Alkoholik cierpi na choroby serca, wątroby, żołądka oraz związane z układem nerwowym. Niewiele się mówi o funkcjonowaniu mózgu alkoholików. Z czasem osoba uzależniona ma problem z normalnymi, podstawowymi czynnościami. Sfera poznawcza zostaje zaburzona, a alkoholik traci wszelkie zdolności, takie jak: pamięć, uwaga i koncentracja. Cały organizm przyzwyczaja się do używki, dlatego w razie jej odstawienie buntuje się każdy najmniejszy element ciała. Mózg wysyła informację do wszystkich narządów, co wywołuje różnorodne objawy. 

Alkoholizm trzeba leczyć nie tylko ze względu na alkoholika, ale również jego najbliższych. Uzależnienie dotyka także domowników, którzy dzielą problemy z uzależnionym. Więzy rodzinne ulegają rozpadowi, a małżeństwa często gwałtownie się kończą. Wśród małżonków często dochodzi do współuzależnienia, co jeszcze bardziej komplikuje przebieg choroby. Z tego względu terapie antyalkoholowe często dotyczą także rodzin alkoholika. Sam chory stanowi zagrożenie dla całego społeczeństwa, ze względu na swoje nieobliczalne zachowanie. Substancje psychoaktywne zmieniają drastycznie zachowanie człowieka. Zwykle spokojny i opanowany może stać się nagle niebezpieczny i ryzykowny w swoich działaniach. To właśnie alkoholicy są często odpowiedzialni za wypadki drogowe, bójki, kradzieże, a także samobójstwa. Alkoholizm jest patologią społeczną zatem jego leczenie jest ważne nie tylko dla samego alkoholika. Zyskuje na tym mnóstwo mieszkańców danego terenu.