Wysoko funkcjonujący alkoholik – jak pomóc?

12 grudnia, 2024




Wysoko funkcjonujący alkoholizm to problem, który dotyczy ludzi pozornie zadowolonych ze swojego życia, którzy mają dobrą pracę, zadowalające zarobki i spełnione życie towarzyskie. Zwykle tacy ludzie nie są kojarzeni z uzależnieniem od alkoholu, bo nie spełniają wymogów wizerunku „typowego alkoholika”. Właśnie dlatego ciężko jest im pomóc, bo mogą ukrywać nałóg bardzo długo.

Kim jest wysoko funkcjonujący alkoholik?

HFA czyli High Functioning Alcoholics najczęściej dotyczy pracowników dużych korporacji. Zmagają się oni ze stresem związanym z narzuconymi na siebie oczekiwaniami i presją związaną z zajmowaniem wysokiego stanowiska.  

Wysoko funkcjonujący alkoholik może być osobą elegancką, dobrze ubraną i zadbaną, po której wyglądzie zewnętrzny nikt nie stwierdziłby, że na co dzień zmaga się z nałogiem. Uzależnienie od alkoholu maskują drogie perfumy, markowe ubrania i auta, na które stać tylko ludzi zarabiających dobre pieniądze. W głowie takich osób jednak może panować wielki bałagan mimo że z pozoru wszystko z nimi w porządku. 

Jak rozpoznać wysoko funkcjonującego alkoholika? 

Aby dojść do tego, czy dana osoba zmaga się z HFA trzeba nauczyć się rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że alkohol zdominował jej życie. W przypadku wysoko funkcjonujących alkoholików to zadani może być utrudnione ze względu na skuteczne maskowanie swoich problemów. Tacy ludzie radzą sobie dobrze zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym – a przynajmniej takie sprawiają pozory. Nie spełniają oni wyobrażeń o :typowym alkoholiku” – nie są zaniedbanymi włóczęgami w brudnych ubraniach, pozbawionymi pracy i często śpiącymi na ławkach w parku. Należy pamiętać, że taki obraz osoby uzależnionej to tylko utarty przez społeczeństwo stereotyp – oczywiście może być prawdą, ale nie musi. I temu dowodzi istnienie wysoko funkcjonującego alkoholizmu. 

Człowiek zmagający się z HFA często szuka towarzystwa, które razem z nim będzie spożywać alkohol – to dlatego, że nie chce być osamotniony w piciu. Pijąc z innymi nie odczuwa poczucia winy. Z tego też względu bardzo często obserwuje się, że partnerami wysoko funkcjonujących alkoholików są osoby pijące. 

Wysoko funkcjonującemu alkoholikowi zależy na tym, aby mieć usprawiedliwienie na to, że pije, dlatego bardzo często sięga po alkohol w celu nagrodzenia siebie za coś, np. za dobre wyniki w pracy, pozyskanie nowego klienta lub zakończenie projektu, na który czekała cała firma. Może również pocieszać się substancjami procentowymi kiedy coś pójdzie nie po jego myśli.

Osoba cierpiąca na HFA może nawet narzucać sobie abstynencję, która potrwa nawet do kilku miesięcy. Robi to tylko po to, aby udowodnić sobie i innym ludziom, że alkohol nie zawładnął jej życiem. To tylko tak zwana gra pozorów. O HFA może świadczyć również unikanie rozmów o używce.

Jak pomóc alkoholikowi skutecznie pokonać walkę z nałogiem?

Zastanawiasz się, jak możesz pomóc alkoholikowi? Czy istnieje jakieś antidotum na chorobę alkoholową? Jesteś matką, żoną, rodzicem, dzieckiem lub przyjacielem alkoholika i chcesz wyciągnąć go z nałogu? 

Alkoholizm jest poważną chorobą nie tylko dla ciała, ale również psychiki. Przeważnie to właśnie w głowie uzależnionego wszystko się zaczyna – alkohol go rozluźnia, daje odsapnąć od zmagania się z problemami. Leczenie tej choroby jest długotrwałym procesem wymagającym silnego samozaparcia pacjenta, ale również wsparcia ze strony bliskich. Pomoc odgrywa niesamowicie ważną rolę w tym procesie. Brak wsparcia ze strony bliskich może rzutować na skuteczność terapii, a wręcz uczynić ją niemożliwą.

Jeśli chcesz pomóc alkoholikowi, najpierw zaakceptuj to, że jest chory

Wiele ludzi wstydzi się faktu, że mają w rodzinie osobę zmagającą się z chorobą alkoholową. Przez to takie rodziny często rozpadają się, a alkoholik zostaje sam – bez wsparcia, którego potrzebuje. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą, która szybko postępuje i wymaga leczenia. Nigdy nie odwracajmy się od bliskich, którzy nas potrzebują – nawet w takiej sprawie, która często wydaje się kontrolowana przez nich. Wiadomo, że alkoholik może być wybuchowy i bardzo trudny do życia. Tutaj znów pojawia się apel o to, by zrozumieć fakt, że zmaga się z chorobą. Chorobą w dużej mierze siedzącą w głowie. 

Często popełnianym błędem jest wchodzenie w spory z alkoholikiem i wymaganie od niego składania różnego rodzaju obietnic. Trzeba nauczyć się poważnie traktować osobę uzależnioną i wymagać od niej konsekwentnych działań i brania odpowiedzialności za swoje czyny. Nie należy jej wyręczać czy usprawiedliwiać, ale trwać przy niej w tych lepszych i gorszych momentach jej walki o trzeźwość. 

Alkoholikowi należy pomóc w lokalizacji źródła problemu

Jednym ze sposobów pomocy osobie uzależnionej jest metoda interwencji. Polega ona na zorganizowaniu spotkania, w którym będą uczestniczyć bliscy chorego i osoby przebywające w jego towarzystwie na co dzień, np. koledzy i koleżanki z pracy. To konfrontacja, podczas której osoby zgromadzone przedstawiają w życzliwy sposób sytuacje powiązane z nałogiem. Bardzo istotne jest to, aby na takim spotkaniu alkoholik był trzeźwy i nie czuł się wyobcowany, ani nie podejrzewał, że ludzie chcą mu zagrozić. Bardzo ważne jest przeprowadzenie rozmowy z chorym i uświadomienie go, że celem spotkania jest tylko i wyłącznie pomoc mu. Celem takiej konfrontacji jest wspólny wybór odpowiedniej metody terapii, która skutecznie pomoże alkoholikowi pożegnać się z nałogiem. Podpowiadając osobie uzależnionej w jaki sposób wyjść z nałogu warto zaznaczyć potrzebę zwrócenia się do profesjonalisty o pomoc w leczeniu alkoholizmu.

Świadomy pomocy i wsparcia swoich bliskich alkoholik ma większe szanse na skuteczne wyjście z nałogu. Należy namawiać osobę chorą, aby udała się do specjalisty. Uświadomić jej, że picie alkoholu to jej wybór i z odpowiednią pomocą nauczy się go bardziej kontrolować.

Doświadczeni specjaliści wdrożą odpowiedni plan działania, który pokieruje osobę uzależnioną w stronę życia w trzeźwości.

Przy wsparciu najbliższych, uświadomieniu sobie, że ma się problem i udaniu się na wizytę u specjalisty, osoba uzależniona od alkoholu zyskuje naprawdę duże szanse na wyjście z uporczywego, niszczącego życie nałogu. Stopniowo, bez konsekwencji utraty życia, zdrowia, bliskich i dobrych relacji ze znajomymi może rozpocząć nowe, szczęśliwe życie.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Wiadomo już, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą ciężką, która oddziałuje nie tylko na chorego, ale również jego bliskich i otoczenie. Choroba alkoholowa to jedna z najczęstszych chorób XXI wieku. Ofiarami uzależnienia od substancji alkoholowych mogą być zarówno osoby dojrzałe wiekowo, jak i nastolatkowie. Mężczyźni i kobiety. Osoby bogate i biedne. Na to nie ma reguły i nie istnieje szczepionka, która przed tym uchroni. Pamiętajmy o tym, że nie ponosimy winy za rozwój alkoholizmu u bliskiej nam osoby, nawet jeśli niejednokrotnie usłyszeliśmy to od niej w przypływie negatywnych emocji.  

Pomagajmy naszym bliskim – to dla nich bardzo ważne. Wsparcie jest pierwszym krokiem w drodze do nowego, lepszego życia zarówno osoby uzależnionej, jak i jego najbliższych.