Alkohol na wakacjach – jakie niebezpieczeństwa mogą grozić pijącym?

21 maja, 2021
Wakacje kojarzone są z beztroskim czasem relaksu. Jednak niektóre osoby wiążą swój odpoczynek z piciem alkoholu. Ich zdaniem pomaga on się rozluźnić, poprawić nastrój, pomaga nawiązać nowe lub podtrzymać stare kontakty towarzyskie. Należy podkreślić, że spożywany w niekontrolowany sposób alkohol stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania społecznego.

Alkohol na wakacjach – wyjazd nad wodę

Wyjazd wakacyjny nad wodę zawsze stanowi doskonałą odskocznię od trudów dnia codziennego. Wiele osób aby dodatkowo wzmocnić swoje doznania gasi pragnienie zimnym piwem podczas upalnych wieczorów, co stanowi dodatkową przyjemność. Należy pamiętać, że korzystanie z kąpieli wodnych będąc pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ nawet jedno piwo lub drink upośledza zdolność rzeczywistej oceny sytuacji oraz koordynacji ruchowej. Tym samym spada koncentracja, a sam czas reakcji jest spowolniony. Wiele osób pod wpływem działania alkoholu w błędny sposób ocenia własne umiejętności pływackie, a także cechy akwenu, takie jak np. jego głębokość, czy też przeszkody, jakie mogą tkwić w wodzie. Warto zaznaczyć, że pływanie po spożyciu napoju procentowego z reguły kończy się zakrztuszeniem wodą, podtopieniem, a w niektórych przypadkach grozi śmiercią z powodu utonięcia. Innym, nieco mniej oczywistym faktem jest to, iż alkohol wypłukuje z organizmu minerały. W aspekcie pobytu nad wodą niebezpieczne jest usuwanie potasu i magnezu, co może skutkować pojawieniem się skurczów mięśni podczas pływania, zwiększając tym samym szansę podtopienia lub utonięcia. Dodając do tego psychoaktywne działanie alkoholu, zwiększające odwagę danej osoby oraz zwiększoną skłonność do zachowań ryzykownych, skoki do wody w słabo znanym miejscu mogą zakończyć się trwałym kalectwem spowodowanym złamaniem kręgosłupa, czego efektem jest paraliż ciała.

Poza pływaniem wiele osób podczas pobytu nad wodą korzysta z kąpieli słonecznych, trwających niejednokrotnie przez wiele godzin. Łącząc beztrosko spędzany czas z brakiem poprawnej oceny sytuacji po alkoholu wiąże się z utratą kontroli nad czasem spędzonym na słońcu, często bez odpowiedniej ochrony skóry. W ten sposób pojawiają się poparzenia słoneczne, a nawet taka osoba może doznać udaru słonecznego. Ryzyko oparzeń i udaru rośnie w momencie kiedy opalanie, szczególnie pod wpływem alkoholu, kończy się zaśnięciem na słonecznej plaży.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku szukają nad wodą okazji do przepłynięcia się łódką, motorówką, rowerkiem wodnym, skuterem wodnym, albo kajakiem. Ryzykowne jest sterowanie tego typu pojazdami będąc w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Osłabiony refleks oraz błędna ocena możliwego zagrożenia może przynieść opłakane skutki w postaci wypadku z narażeniem zarówno siebie, jak i innych osób na niebezpieczeństwo.

Alkohol w górach – niebezpieczne połączenie

Wyjazd w góry zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania, niezależnie od pory roku, jaka obecnie panuje. Jednak szczególnie w lato, kiedy dookoła wiele pokus, należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Przede wszystkim okolice gór charakteryzują się bardzo szybko zmieniającą się pogodą. Dodatkowo liczne szlaki górskie są trudne i wymagające – w takim przypadku należy wykazywać się doskonałą kondycją oraz znajomością terenu. Tym samym spożywanie alkoholu w takcie pobytu w górach jest skrajnie ryzykowne i lekkomyślne. Będąc pod wpływem działania alkoholu, wspinaczka górska może zakończyć się wypadkiem, uszkodzeniem ciała, a nawet doprowadzić do zgonu takiej osoby.

Będąc odurzonym działaniem alkoholu udając się na wycieczkę do górskiego lasu należy liczyć się ze stwarzaniem sytuacji niebezpiecznych. Taka osoba wykazuje się zaburzonym poczuciem orientacji w terenie. W ten sposób naraża zarówno siebie, jak i swoich towarzyszy na zgubienie się w gęstwinach, a także obniżoną umiejętnością odnalezienia drogi powrotnej. Dodatkowo spadek koordynacji ruchowej i refleksu prowadzi do ryzyka poślizgnięcia się na mokrym runie, potknięcia o wystający korzeń lub też upadku na nierównym terenie. Tym samym wycieczka, która miała być przyjemnością może mieć opłakane skutki w postaci złamanej nogi, zranienia lub konieczności wezwania służb ratowniczych.

Alkohol za granicą – all inclusive i brak kontroli

Wiele osób podczas swojego urlopu wybiera wersje zagraniczne, korzystając z dobrodziejstw typu all inclusive. Charakteryzuje się ono tym, iż gość takiego pobytu ma zapewniony stały, nieograniczony dostęp do jedzenia i napojów, w tym również alkoholowych. W ten sposób wiele osób zaczyna spożywać alkohol w nadmiarze, szczególnie, że warunki temu sprzyjają, chociażby poprzez dostęp do egzotycznych alkoholi. Jest to o tyle ryzykowne, że nie wiadomo jak organizm danej osoby zareaguje na dostępne nowości. Taki pobyt może zakończyć się zatruciem alkoholowym oraz pobytem w szpitalu.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest zakazane prawnie, ze względu na ogromne zagrożenie zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu drogowego. Co roku niewinne osoby giną z powodu zdarzenia drogowego spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę. Szczególnie niebezpieczne są młode osoby za kółkiem, które łączą brawurową jazdę samochodem ze wcześniej spożytym alkoholem.

Oprócz pijanych kierowców niebezpieczeństwo łączy się z lekkomyślnością pijanych pasażerów. Wiele słyszy się o pasażerach znajdujących się w bagażniku, co podczas kolizji na pewno skończy się kalectwem lub śmiercią.

W dalszym ciągu odnotowuje się również pijanych rowerzystów. W tym przypadku również niewłaściwa ocena sytuacji, a także osłabiona koordynacja ruchowa prowadzi do zdarzeń drogowych. Przykładowo można spaść z roweru wprost pod koła samochodu, istnieje również ryzyko zboczenia z trasy lub utraty równowagi zjeżdżając z krawężnika.

Alkohol na wakacjach, a młodzież

Pierwsze samodzielne wyjazdy wakacyjne w towarzystwie rówieśników stanowią okazję do nadmiernego spożywania alkoholu przez nastolatków. Brak kontroli rodzicielskiej, zmiana otoczenia oraz dobre nastroje kolegów i koleżanek wzmagają chęć eksperymentowania z alkoholem. Młode osoby kojarzą napoje procentowe z wchodzeniem w dorosłość, beztroską, a także z wprowadzeniem w przyjemny nastrój. Wiele nastolatków będąc daleko od domu rodzinnego chętnie przekracza granice, co dość często podsycane jest przez presję rówieśników. W takiej sytuacji alkohol jest środkiem mającym pomóc w przypodobaniu się innym, zdobywania ich uznania, a także chęci wzmocnienia własnej samooceny. Wiele ryzykownych zachowań nastolatków podyktowane jest przez działanie alkoholu oraz silną potrzebę akceptacji ze strony innych. 

Bardzo często młody organizm, który nie jest przyzwyczajony do działania alkoholu reaguje objawami zatrucia alkoholowego, takich jak utrata świadomości, drgawki, wymioty, ból głowy, nadwrażliwość na bodźce.

Innym zagrożeniem jest siadanie nastolatków za kierownicą, często pojawiają się również ryzykowane zachowania seksualne, zdarza się również, że są wymuszane kontakty seksualne przez inne osoby. Dodatkowo wczesna inicjacja seksualna warunkuje pojawienie się uzależnienia alkoholowego w późniejszym okresie życia.