Alkoholizm – jak przejść bezpiecznie i skutecznie przez trudny etap leczenia?

7 września, 2022
Leczenie stanowi trudny krok, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przepisem na udaną terapię jest nieprzymuszona i samodzielna decyzja alkoholika w związku podjęciem leczenia. Nic nie wniesie leczenie, do którego uzależniony nie jest przekonany, ponieważ nie zaangażuje się emocjonalnie, a gdy tylko zrobi się trudniej po prostu odpuści. 

Porzucanie nałogu wiąże się z wystąpieniem syndromu alkoholika. Nie jest łatwo z dnia na dzień pozbyć się czegoś, do czego organizm przyzwyczajał się latami. Mózg adaptuje się do codziennej dawki alkoholu, dlatego w momencie jego braku będzie alarmował (zwykle w sposób nieprzyjemny dla nas). 

Aby bezpiecznie odstawić alkohol warto jest skorzystać z zabiegu odtruwania alkoholowego. W ten sposób organizm pozbędzie się wszelkich toksyn i zanieczyszczeń, które utrudniały prawidłowe funkcjonowanie narządów. Ponadto w bezpieczny sposób będzie można przetrwać objawy wynikające z nagłego odstawienia używki. Na odwyk należy zgłaszać się w stanie trzeźwym, dlatego detoks alkoholowy jest doskonałym przygotowaniem do terapii. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabiegi powinny być przeprowadzane tylko i wyłącznie przez doświadczonych lekarzy specjalistów, aby zachować pełne bezpieczeństwo. 

Alkoholizm – wartość wsparcia

Alkoholicy mogą liczyć na lepsze rezultaty, jeżeli podczas całej drogi leczenia będą im towarzyszyły bliskie osoby. Podczas nawracania alkoholika należy dawać mu odpowiednią ilość zainteresowania oraz wsparcia. Często rodzina jest punktem odniesienia, który wpłynął na decyzję o leczeniu. Alkoholik, który posiada wokół siebie kochających bliskich częściej podejmuje walkę. Ma on również większe prawdopodobieństwo powodzenia. 

Ludzie potrzebują siebie nawzajem, aby zapewnić sobie wszystkie potrzeby. Jedną z potrzeb w piramidzie Maslowa jest potrzeba przynależności. Będąc częścią jakiejś grupy możemy czuć się spełnieni. Alkoholicy mogą korzystać z różnych grup wsparcia, które walczą z alkoholizmem. W Internecie działa mnóstwo zrzeszeń, których członkowie to alkoholicy. Poleganie na sobie oraz dzielenie się problemami ma ogromną wartość podczas leczenia. Rzucanie nałogu jest znacznie łatwiejsze, jeżeli jest to cel obrany przez całą grupę. 

Ważne jest, aby odpowiednio pokazać alkoholikowi wsparcie. Większość ludzi próbuje dotrzeć do uzależnionych w niewłaściwy sposób, który nie wykazuje pozytywnych efektów. Aby przekonać alkoholika o słuszności leczenia należy wyzbyć się wszystkich ocen, krytyki i oskarżeń, ponieważ takie elementy zniechęcają go do otworzenia się oraz rozmowy. 

Alkoholizm – środki zapobiegawcze

Istnieje grupa ludzi, która należy do grupy ryzyka. Takim osobom znacznie łatwiej jest się uzależnić od alkoholu. W sytuacjach, gdy jesteś obciążony genetycznie bądź cierpisz na choroby psychiczne, możesz zacząć wdrażać działanie, które będą miały na celu zapobieganie powstania alkoholizmu. 

Przede wszystkim alkoholik musi nauczyć się odmawiać. Asertywność jest kluczową umiejętnością, która pozwoli wdrożyć dalsze kroki. Bardzo ważne, aby znaleźć zdrowy sposób na rozładowanie stresu. Relaks nie musi się kojarzyć z alkoholem. Możemy znaleźć i rozwinąć ciekawą pasję, która pozwoli spożytkować wolny czas oraz zapomnieć o problemach. Wdrażanie zdrowych nawyków może być niezwykle pomocne. 

Potencjalny alkoholik musi żyć ze świadomością panującego zagrożenia. W razie problemów zawsze trzeba szukać pomocy. Wiele osób kojarzy szukanie pomocy ze słabością. Zupełnie niesłusznie, ponieważ tylko silne osoby są gotowe stawić czoła trudnościom, a nie od nich uciekać i bagatelizować. 

Osoby z grupy ryzyka powinny upowszechniać oraz szerzyć wiedzę na temat alkoholizmu. Zdobywanie cennej wiedzy jest niezwykle wartościowe, ponieważ wpływa na samoświadomość. Znając przebieg, mechanizmy oraz skutki choroby będziemy wiedzieli, jak się przed nią uchronić. 

Na alkoholizm wpływa również środowisko, w którym przebywamy. Bardzo ważne jest zatem, aby obracać się w odpowiednim towarzystwie oraz nie namawiać innych do picia. Przyjaciele i znajomi powinni okazywać wsparcie osobom niepijącym, a przede wszystkim nie napierać na spróbowanie alkoholu. Zawsze masz wybór, więc bądź tego świadomy. 

Profilaktyka alkoholizmu

Już od najmłodszych lat powinno się wdrażać profilaktykę w związku z alkoholizmem. Szczególnie dlatego, że odsetek młodzieży spożywającej alkohol wciąż rośnie. Badania pokazują, że wczesna inicjacja alkoholowa zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alkoholizmu. Warto uczestniczyć w szkoleniach, projektach i zgromadzeniach, które walczą z owym nałogiem. Alkoholizm rozprzestrzenił się na skalę światową, dlatego sprawa jest o wiele poważniejsza niż większość zakłada. 

Pomocne mogą okazać się treningi emocji, radzenia sobie ze stresem oraz rozwiązywania problemów. Popularne stały się techniki relaksacyjne, które pomagają pozbyć się codziennego stresu. Uczestniczenie w tego typu spotkaniach może dać wiele pomocnych sposobów na lepsze życie. 

Życie w nałogu – alkoholizm siejący spustoszenie

Alkoholizm wiąże się z długofalowymi skutkami, które często okazują się być nieodwracalne. Problemy w zakresie zdrowia fizycznego nie zawsze da się zwalczyć. Niekiedy alkoholizm doprowadza to trwałych uszkodzeń, które utrudniają funkcjonowanie przez resztę życia. Alkoholizm powoduje poważne skutki uboczne, a na chorobę nie są obojętni nawet najbliżsi. Często spotykane współuzależnienie może utrudnić działanie całego systemu rodziny. 

Życie z nałogiem to także problem dla rodziny uzależnionego. To oni dzielą z nim problemy i są bezpośrednio wystawieni na jego różne, niebezpieczne zachowania. Alkoholik bowiem zmienia się i staje się zupełnie inną osobą, pozbawioną racjonalnego myślenia. Duży ciężar spada na najmłodszych członków rodziny, którzy nieświadomie chłoną tego typu patologiczne zachowania. W dorosłym życiu zmagają się z różnymi trudnościami, które są wynikiem wychowywania się w domu alkoholika. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie im odpowiednich warunków do wychowania. 

Alkoholizm to także zagrożenie dla naszej psychiki. Psychika ludzka jest krucha i bardzo łatwą ją zaniedbać. Leczenie jej nie jest już takie proste i szybkie, ponieważ nie da się wziąć tabletki, która rozwiązałaby problem. Problemy psychiczne i alkoholizm są ze sobą silnie powiązane, o czym zbyt mało się mówi. Te dwie kwestie oddziałują na siebie wzajemnie pogłębiając się. Ważne, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Spożywając alkohol w dużych ilościach niemożliwe jest, aby nie nabawić się żadnej poważnej choroby. 

Bycie alkoholikiem to powszechny problem. Coraz więcej ludzi nie zauważa problemu, który powstaje na ich oczach. Alkoholizm stał się bardziej przezroczysty niż powinien. Zadaniem społeczeństwa jest wspólna walka, która pozwoli wyeliminować szkodliwą chorobę cywilizacyjną. Nie bójmy się prosić o pomoc. Jest wiele ośrodków terapii uzależnień, które chętnie udzielą wszelkiej pomocy oraz wyprowadzą z potrzasku, w który wpadamy przez alkohol.