Alkoholizm – jak się przejawia w życiu codziennym?

23 września, 2022
Alkoholizm jest chorobą, która oddziałuje na nasze całe życie – w sposób negatywny. Czasami trudno jest dostrzec jej pierwsze oznaki, które wyglądają jak niegroźny sposób spędzania czasu. Tymczasem nasz organizm zaczyna się silnie przyzwyczajać do obecnej substancji, a wzory zachowania stają się trwałe. W życiu codziennym możemy mijać wiele alkoholików. Osoba chora nie zawsze wygląda jak zaniedbany bezdomny. Uzależnieni potrafią doskonale wmieszać się w tłum i funkcjonować w normalny sposób. 

Życie każdego człowieka opiera się na wielu obowiązkach oraz trudnościach. Nasze dni są pełne stresu oraz niekończących się zajęć. Nie zawsze potrafimy się zatrzymać. Alkoholicy z dnia na dzień przestają przejmować się sprawami życia codziennego. Ich życie opiera się jedynie na spożywaniu alkoholu. Wszystko inne zostaje zapomniane. Kiedy rezygnujemy ze spraw rodzinnych na rzecz imprezy alkoholowej, to znak, że w nasze życie wkrada się uzależnienie. 

Osoby uzależnione są oczarowane działaniem alkoholu. W każdej chwilą dążą do tego, aby uzyskać relaksujący stan upojenia alkoholowego. Życie codzienne alkoholika wiąże się z wieloma trudnościami, ponieważ konsekwencje alkoholizmu dotykają każdej sfery. 

Alkoholizm – rezygnacja z nałogu

Wiele alkoholików ma mylne wrażenie, że może w każdej chwili zrezygnować z picia alkoholu. Z tego powodu nie przyznają się do problemu i wypierają z siebie myśl o chorobie. W rzeczywistości nie są w stanie utrzymać nawet krótkiej przerwy w piciu. Gdy postanawiają coś (sobie lub komuś) udowodnić, przestają pić przez kilka dni, po czym szybko wracają do uzależnienia. Siła alkoholu jest znacznie mocniejsza niż ich postanowienie. 

Rezygnacja ze spożywania alkoholu, gdy dana osoba piła regularnie duże ilości, nie jest taka prosta. Bezproblemowe odstawienie używki nie jest możliwe, jeżeli organizm zaadaptował się już do warunków, jakie mu zaoferowaliśmy. To trudna kwestia, której nie da się zwalczyć samodzielnie. Rzucenie nałogu powinno przebiegać przy pomocy odpowiednich specjalistów, którzy są doświadczeni oraz wyposażeni w odpowiednie środki. Samodzielne próby są zwykle niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z odtruwania alkoholowego, które pozwala oczyścić organizm z toksyn i umożliwia szybką regenerację organizmu. Istnieje bowiem szereg dolegliwości ze strony psychicznej oraz fizycznej, które utrudniają zmniejszenie dawki spożywanego alkoholu. Pacjenci, między innymi ze względu na syndrom abstynencyjny, nie są w stanie zrezygnować z picia. Gdy tylko zaczynają odczuwać przykre objawy, sięgają po alkohol. Tak właśnie przejawia się fizyczne uzależnienie od alkoholu. 

Czy da się wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Wszystko jest możliwe. Jesteśmy różnymi ludźmi i inaczej reagujemy na doświadczenia, które nas spotykają. W inny sposób radzimy sobie z problemami, które napotykamy, więc mamy także inne spojrzenie na uzależnienia. Jeżeli już zachorujemy na alkoholizm, nasze myślenie oraz zachowanie drastycznie się zmieniają. 

Wyjście z nałogu jest bardzo indywidualną kwestią, której nie da się w żaden sposób przewidzieć. Podejście alkoholika do leczenia ma kluczowe znaczenie. Dla niektórych wystarczające będą cykliczne spotkania grupy anonimowych alkoholików, a dla innych skuteczny okaże się odwyk w ośrodku zamkniętym. Każdy człowiek, w zależności od fazy choroby, w której się znajduje, będzie miał inne szanse na pokonanie choroby.

Mało komu udaje się jednak pokonać uzależnienie bez żadnej psychologicznej pomocy. Alkoholizm nie znika z dnia na dzień, a nasze błędne myślenie pozostaje do końca życia. Zdarza się, że chorym udaje się na jakiś czas odstawić używkę. Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie, ponieważ w każdej chwili nałóg może powrócić. 

Kluczowe jest nauczenie się nowego schematu myślenia oraz poznanie mechanizmów, które odpowiadają za daną chorobę. Samodzielnie, na własną rękę, nie zdobędziemy takich informacji. Alkoholicy rzucają picie, aż pojawia się trudny moment w ich życiu, z którym nie potrafią sobie poradzić. Wtedy choroba odnawia się i z czasem przechodzi w kolejne stadium. 

Dzięki specjalistycznym terapiom możliwe jest powrócenie do zdrowia. Efekty są trwałe i doskonale odpowiadają przeróżnym potrzebom,  nawet najbardziej wymagających pacjentów. Nie ma sensu ryzykować samodzielnym próbom, które prędzej czy później będą skutkować nagłym nawrotem. Szkoda czasu na słabe rozwiązania. Alkoholik, który zwleka z leczeniem może się nabawić poważnej choroby, która znacznie narazi jego życie. 

Jak unikać picia alkoholu?

Ciężko jest unikać spożywania alkoholu w społeczeństwie, którego tradycją jest picie w różne okazje. Nasze życie w pewnym sensie kręci się wokół alkoholu. Kiedy rzucamy nałóg najlepiej, abyśmy znajdowali się z dala od zachęcającej używki. Możemy to zrobić na wiele sposobów. 

Bardzo ważne jest, aby po terapii znaleźć odpowiednie towarzystwo, które będzie podtrzymywało nas w decyzji o abstynencji. Środowisko, w którym przebywamy odgrywa dużą rolę w każdej podejmowanej przez nas decyzji. Ludzie potrzebują innych osób, aby prawidłowo funkcjonować. Nie oznacza to jednak, że trzeba się trzymać blisko byle jakich osób. Kluczowe jest znalezienie nowych znajomych, jeżeli starzy nie rozumieją naszego problemu. Alkoholizm jest poważną chorobą i warto znaleźć kogoś, kto to zrozumie i okaże się niezawodnym wsparciem w każdej sytuacji. 

Niektóre osoby decydują się na uprawianie sportu. Dlaczego? Otóż wysiłek fizyczny jest doskonałym sposobem na rozładowanie energii, która gromadzi się w ciągu dnia, a także umożliwia bezpieczne odstresowanie się w związku z nieustającymi trudnościami. Ponadto podczas ćwiczeń uwalniamy endorfiny, które poprawiają nam humor i zwiększają chęć do działania. Wysiłek fizyczny to także forma spędzania czasu, a to właśnie czas wolny jest dużym zagrożeniem dla osób uzależnionych. Kiedy mamy zapełniony dzień, nie myślimy o takich rzeczach, jak spożywanie alkoholu. Gonitwa związana z obowiązkami to jednak nie wszystko w naszym życiu. Mamy także zbawienne zainteresowania oraz hobby. Pamiętajmy, że warto spróbować wszystkiego, ponieważ nieleczony alkoholizm kończy się śmiercią. 

Jak długo trwa zdrowienie?

Uzależnianie się trwa latami. Dlatego też proces leczenie także zajmuje sporo czasu. Zanim nauczymy się nowych nawyków może minąć sporo miesięcy. Każdy alkoholik ma swój indywidualny rytm. Wszystko zależy od naszych wewnętrznych predyspozycji i motywacji. Duże znaczenie ma także metoda leczenia, na którą się zdecydujemy. Odwyk w zamkniętym ośrodku terapii będzie trwał krócej, niż cykliczne spotkania grupy anonimowych alkoholików bądź terapia w trybie ambulatoryjnym. 

Bez względu na metodę, na którą się zdecydujemy, jeżeli nasze starania będą wystarczające to choroba nie ma z nami szans. Istnieje wiele osób, które z chęcią pomagają osobom uzależnionym powrócić na dobrą ścieżkę. Nie bójmy się prosić o pomoc, ponieważ zawsze znajdzie się miejsce, gdzie ją otrzymamy.