Jak nasze pasje i hobby mogą pomóc w wychodzeniu z nałogu alkoholowego?

22 sierpnia, 2021
Na rynku wydawniczym dostępne jest wiele poradników na temat wychodzenia z uzależnień. W każdym z nich można przeczytać mniej lub bardziej przydatne rady w tym temacie. Jedną z nich jest zachęta do odnalezienia nowego zainteresowania lub hobby. Niestety na takim suchym fakcie się kończy. Z reguły nigdzie nie są opisane powody, dla których warto przekierować swoją uwagę na taką aktywność. 

Dlaczego hobby jest takie istotne?

Warto zwrócić uwagę, że jest to ważny aspekt życia człowieka, niezależnie od tego, czy jest on uzależniony, czy też nie. Tematyka zainteresowań nie jest aż tak istotna. Niezależnie od tego, czy będzie to taniec, śpiew, muzyka, film, kino, książka, czy sport – kluczem tutaj jest odczuwanie przyjemności, poczucie sprawstwa oraz sam fakt, iż dana osoba robi coś dla siebie. Z tego powodu zastępowanie używek zainteresowaniem umożliwia odczuwanie przyjemności i radości bez destrukcyjnego wpływu określonych substancji. Hobby mają także inną funkcję. Poprawia odporność na stres i daje możliwość upustu emocji i napięć, wpływając przy tym na pozytywny nastrój. Warto jednak szczególną uwagę skierować na sport, który oprócz powyższych czynników pomaga utrzymać ogólną sprawność ciała, a także poprawia kondycję i wydolność organizmu, wzmacniając go. W przypadku takich aktywności jak nauka nowych umiejętności, np. języków obcych, doskonalone są czynności umysłowe, aktywując mózg. Wiara we własne talenty jest tak samo ważna, jak wiara w siebie. Dodatkowo uczęszczając na zajęcia grupowe, osoba uzależniona ma możliwość nawiązania nowych relacji, które skutecznie pomagają wyrwać się z toksycznego środowiska kojarzonego z libacjami alkoholowymi. W ten sposób, poznając osoby o podobnych zainteresowaniach, przebywa się z ludźmi, którzy są w stanie dobrze zrozumieć inne osoby. Tworzy się więc realna szansa na bliższe znajomości, a może nawet przyjaźń lub związek. Należy pamiętać, że przekierowanie uwagi z alkoholu na wartościowe aktywności to jedne z możliwych dróg terapeutycznych, aczkolwiek nie powinny stanowić fundamentu leczenia. Jest to jeden z elementów złożonego procesu zdrowienia, składającego się m.in. z psychoterapii.

Z pasji i z pasją, czyli przepis na szczęście

Większe nakłady energii, efektywność, radość z wykonywania tego co się lubi lub kocha, poprawa jakości życia, zadowolenie z siebie, i wzrost zadowolenia z życia to jedne z podstawowych pozytywnych skutków pasji i zainteresowań, dzięki czemu życie danej osoby staje się pełniejsze, ciekawsze i bardziej intensywne, wypełniając luki czasu wolnego. Warto poszukać rozwiązań, które umożliwią zajmowanie się swoim hobby w ramach pracy zawodowej. Jeżeli jest to niemożliwe, dobrze by było, aby zainteresowania stały się codziennym elementem życia, pełniącym funkcję odskoczni od codziennych spraw oraz obowiązków, wpływając przy tym pozytywnie na relacje z rodziną i przyjaciółmi, między innymi poprzez wzrost życzliwości wobec innych.

W jaki sposób znaleźć swoje pasje?

Przede wszystkim warto odbyć swojego rodzaju podróż w głąb siebie, która umożliwi uzyskanie odpowiedzi na pytanie co tak naprawdę interesuje daną osobę. Warunkiem jest jednak to, aby dana czynność nie była związana z uzależnieniem. Pomocne może się tutaj okazać przeskanowanie swojej przeszłości pod kątem momentów, w których wykonywane było to, co sprawiało chociaż odrobinę satysfakcji i przyjemności. Może w dzieciństwie uczęszczało się na zajęcia warsztatowe z plastyki, muzyki, fotografowania? Często chłopcy brali udział w sklejaniu modeli samolotów, samochodów lub tworzyli kącik majsterkowicza? A może lata temu zdobywało się nagrody za grę aktorską w amatorskim teatrze studenckim? Warto dodać, że na naukę nowych rzeczy nie jest nigdy za późno. Co prawda nauka ta może nie przyjść tak gładko jak w przypadku kilkuletniego dziecka, którego mózg jest jeszcze bardzo plastyczny, ale spokojnie można opanować podstawy gry na instrumencie, nauczyć się prowadzić samochód, a nawet poznać podstawy szkicu i rysunku – o nauce języków obcych nie wspominając. Z kolei jeżeli kogoś ciągnie w pływanie, biegi lub spinaczkę, dlaczego by tego nie spróbować? W takim przypadku istnieje jedna zasada – próbuj. Stwórz plan działania. Szukaj możliwości, korzystaj z podpowiedzi innych ludzi. Może ktoś na klub szachowy w najbliższej okolicy. A może masz wśród znajomych kogoś, to wyjaśni w jaki sposób tworzyć blogi, gdzie można zamieszczać własne teksty literackie? Równie dobrze można zacząć od opisywania swoich dotychczasowych doświadczeń z uzależnieniem. Będzie to forma terapeutycznego dziennika. Inspiracji i możliwości można szukać na portalach społecznościowych, w Internecie. Często Facebook, Instagram, a także popularny wśród młodzieży Tik-Tok może być świetną inspiracją, a także płaszczyzną wymiany doświadczeń i poznawania nowych ludzi.

Gdy hobby staje się kolejnym nałogiem

Należy uważać jednak, aby pasja i zainteresowanie nie zawładnęło życiem zbyt bardzo. Jest to istotne, ponieważ często zapomina się o tym, ze człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego, nie tylko od psychoaktywnych substancji i używek, ale od wykonywania określonych czynności także. W ten sposób, kiedy człowiek traci kontrolę nad swoim zachowaniem, hobby, które jeszcze niedawno było przyjemnością staje się uciążliwe – potrzeba wykonywania określonej czynności może w pewnym momencie spowodować degradację ważności innych aspektów życia, powodując skupienie uwagi danej osoby jedynie wobec nowego zainteresowania. Cierpi wtedy zarówno praca, jak i rodzina. Kiedy nic innego nie jest tak ważne, jak konkretna czynność, człowiek może odczuwać symptomy odstawienia, podobne do tych z zespołu abstynencyjnego. Hobby będące jednocześnie uzależnieniem to niebezpieczna kombinacja, która wymaga pomocy psychologa. Wspólnie z nim można na nowo nauczyć się czerpania przyjemności z pasji, bez jego działania nałogowego.

W takim razie zasadne wydaje się być pytanie – czy nie warto szukać nowego hobby? Oczywiście, że warto. Pozytywne skutki zainteresowań znacząco przewyższają korzyścią niskie ryzyko uzależnienia się od wykonywanej czynności. Dodatkowo, będąc po terapii przepracowującej rozpoznawanie pewnych ryzykownych zachowań i reakcji organizmu dana osoba jest w stanie rozpoznać niebezpieczny stan i odpowiednio zareagować – dlatego bez obaw.

Gra warta świeczki

Często chcąc odnaleźć nowe pasje człowiek napotyka na psychiczne bariery spowodowane obawami przez nadchodzącymi zmianami. Człowiek z natury nie przepada za niepewnością, a nowe doświadczenia budzą lęk i niepewność. Raczej niechętnie wychodzi się z własnej strefy komfortu, znając już schematy codzienności. W takim przypadku łatwo o wypalenie.

Dorosłe życie, pełne obowiązków i pracy generuje konieczność realistycznego podejścia do codzienności. Monotonia i schematyczność nie są zadowalające. Odnalezienie zainteresowań w tym przypadku stanowi odmianę, będąc odskocznią od codziennych spraw. Warto pamiętać, że hobby nie musi być drogie, może ono dotyczyć każdej dziedziny życia. Czasami podjęcie ryzyka się opłaca – nagrodą może być satysfakcjonujące zajęcie i życie pełne fascynacji.