Kim jest funkcjonujący alkoholik?

15 stycznia, 2023
Może to być przyjaciel, członek rodziny lub współpracownik. Regularnie spożywa alkohol i rzadko chodzi na imprezy lub spotkania bez napojów alkoholowych. Może nawet pić podczas lunchu. 

Może powiedzieć, że alkohol nie wpływa na jego pracę, z wyjątkiem tych rzadkich okazji. Może również być w stanie zarządzać swoimi relacjami, czy to z rodziną, czy przyjaciółmi. Ponieważ wydaje się fizycznie i emocjonalnie zdrowy i stabilny, nikt nie uwierzy, że ma problem z alkoholem.

Jeśli jest funkcjonującym alkoholikiem, co oznacza, że może funkcjonować we wszystkich dziedzinach życia, nie powinieneś się martwić, prawda? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy zdefiniować funkcjonującego alkoholika.

Kim dokładnie jest funkcjonujący alkoholik?

Funkcjonujący alkoholik, zwany inaczej wysokofunkcjonującym alkoholikiem, jest uzależniony od alkoholu, ale może funkcjonować w sferze zawodowej, osobistej i społecznej. Konwencjonalna definicja jest taka, że byłaby to osoba, która potrzebuje zwykłego drinka, ale może bez problemu wykonywać swoje obowiązki.

Innymi słowy, nie ma problemów w biurze. Potrafi też zarządzać obowiązkami rodzinnymi. Ponieważ może zająć się swoimi sprawami, jego znajomi czy rodzina mogą nie widzieć potrzeby jakiejkolwiek interwencji. Jednostka może bronić swoich działań, mówiąc, że jest ona w pełni funkcjonalna.

Błąd zwany funkcjonującym alkoholikiem

Prawda jest taka, że nie ma czegoś takiego jak funkcjonujący alkoholik. To po prostu alkoholicy, którzy wolą powoływać się na swoją funkcjonalność, aby ukryć lub usprawiedliwić swój alkoholizm.

Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, że ludzie, którzy określają siebie lub innych jako funkcjonujących alkoholików, łączą dwie odrębne kwestie. Niezdolność do działania w pracy lub w domu nie jest jedyną ani najważniejszą cechą alkoholika. Tylko dlatego, że ktoś zajmuje się swoją pracą, nie oznacza, że nie wykazuje lub nie zatacza się pod wpływem alkoholu.

Uzależnienie od alkoholu należy rozpatrywać niezależnie, bez powiązania z wynikami lub umiejętnościami zarządzania. Specjalista od finansów, który regularnie pije, ale radzi sobie z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, nie jest funkcjonującym alkoholikiem. Mylące jest sugerowanie w tym przypadku, że dana osoba nie może być uzależniona od alkoholu, ponieważ jest dobra w swojej pracy. Jednostka może być odnoszącym sukcesy traderem i być uzależniona od alkoholu.

Dlaczego to rozróżnienie ma znaczenie? Ponieważ ich zdolności funkcjonowania mogą zniechęcić innych do oferowania im wsparcia lub prowadzenia z nimi znaczących rozmów. Aby zająć się i skutecznie leczyć uzależnienie od alkoholu poprzez odwyk lub jakiekolwiek inne sposoby walki z chorobą, ważne jest, aby zrozumieć, że nie powinno to być w żaden sposób powiązane z tym, jak dana osoba może wykonywać swoją pracę lub zajmować się sprawami rodzinnymi.

Po drugie, wydajność jest skuteczną maską na uzależnienie. Ich zaangażowanie zawodowe i społeczne ukrywałoby istotę problemu, a przedrostek „funkcjonowanie” uniemożliwiałby komukolwiek dostrzeżenie problemu i zaoferowanie pomocy.

Wreszcie, alkoholizm nie zawsze pokazuje swoje brzydkie skutki biernym obserwatorom. Tak zwany funkcjonujący alkoholik może mieć burzliwą historię z alkoholizmem. Być może kilka razy bezskutecznie próbował przestać pić. Może mieć niekontrolowane pragnienia i może ciągle myśleć o następnym drinku.

Uzależnienie powodowałoby nerwowość i napięcie, uniemożliwiając tworzenie znaczących połączeń. Miałoby to również poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą nie być od razu widoczne. Innymi słowy, problemy i cierpienia mogą nie być znane otaczającym ich osobom.

Oznaki alkoholizmu

Upijanie się: nawykowe nadmierne picie jest jednym z najbardziej widocznych objawów uzależnienia od alkoholu i jest czymś, na co należy uważać u członków rodziny lub współpracowników. Więcej niż pięć drinków dziennie byłoby normalne dla osób uzależnionych od alkoholu.

Zaprzeczanie: alkoholicy zaprzeczaliby również swojemu uzależnieniu i często kłamali na temat picia samotnie lub nałogowo. Mogą również chować butelki, gdy w pobliżu znajdują się inne osoby.

Ryzykowne zachowanie: osoby te są podatne na niebezpieczne działania, ponieważ alkohol może znacznie obniżyć indywidualne zahamowania. Dla alkoholików te zachowania mogą być określane jako zwyczajne.

Izolacja: alkoholicy mają tendencję do izolowania się od członków rodziny i przyjaciół. Wycofanie się pomaga im ukryć problem, ale wiąże się z wysokimi kosztami emocjonalnymi.

Uzasadnienia: większość alkoholików, zwłaszcza tych pełniących funkcje zawodowe, jako przyczynę spożywania alkoholu podaje presję w pracy, a nawet presję rówieśników.

Zaniki pamięci: doświadczają również krótkotrwałej utraty pamięci lub utraty przytomności po wypiciu alkoholu. Mogą zapomnieć, jak dotarli do domu lub jak poszli spać.

Jeśli identyfikujesz się z którymkolwiek z nich, możesz ulec pokusie, by wziąć sprawy w swoje ręce i poddać się samodzielnemu detoksowi. Ale to może mieć poważne konsekwencje.

Niebezpieczeństwa samodzielnego detoksu 

Kiedy organizm uzależnia się od alkoholu, każde nagłe odstawienie może prowadzić do śmiertelnych objawów. Dotyczy to nie tylko alkoholu, ale wszystkich narkotyków. Nagłe zaprzeczenie może zmusić mózg do stworzenia homeostazy. Ma to przeciwdziałać skutkom odstawienia.

Osoby uzależnione, które przeprowadzają detoks samodzielnie, mogą doświadczać wymiotów, bólów głowy lub drżenia. Może nawet doprowadzić do drgawek, a w skrajnych przypadkach do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.

Dlatego alkoholicy powinni zawsze korzystać z usług profesjonalistów. W ramach kierowanej detoksykacji medycznej większość z tych objawów nie będzie widoczna. Lekarze opracowują procedury mające na celu ochronę danej osoby przed poważnym dyskomfortem lub krzywdą.

Jednym ze sposobów walki z alkoholizmem może być np. Esperal, czyli wszywka alkoholowa, która ma za zadanie wywołać wstręt do alkoholu. Disulfiram, substancja czynna leku, jest związkiem organicznym stosowanym w leczeniu alkoholizmu, który wpływa na metabolizm alkoholu etylowego. W normalnym szlaku metabolicznym etanol jest rozkładany w wątrobie przez enzym dehydrogenazę alkoholową do aldehydu octowego i przez inny enzym, dehydrogenazę aldehydową, do nieszkodliwego kwasu octowego.

W skrócie

Nie ma czegoś takiego jak funkcjonujący alkoholik. Są tylko alkoholicy, którzy ukrywają swoje uzależnienie lub usprawiedliwiają je błahymi powodami. Jeśli Ty, twój przyjaciel lub członek rodziny cierpicie na alkoholizm, należy jak najszybciej poszukać profesjonalnej pomocy w ośrodku odwykowym.