Konsekwencje nadużywania alkoholu

2 grudnia, 2022
Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach prowadzi do rozwoju choroby alkoholowej. Jednak nie jest to jedyny skutek regularnego spożywania tej substancji. Do konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu zaliczyć można między innymi anemię, zmiany skórne, choroby nowotworowe, czy zespół FAS u dzieci, których matki nadużywały alkoholu w okresie ciąży. 

Konsekwencje nadużywania alkoholu dla organizmu na przykładzie układu pokarmowego, nerwowego, rozrodczego i sercowo – naczyniowego

Układ pokarmowy

Powstałe na skutek przewlekłego spożywania alkoholu problemy układu pokarmowego to między innymi owrzodzenia żołądka, czy dwunastnicy. W obrębie błon śluzowych może rozwijać się przewlekły stan zapalny. Mogą pojawić się również krwawienia z przewodu pokarmowego. Konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu są również refluks żołądkowo – przełykowy, biegunka, wzdęcia, choroby przyzębia, żylaki odbytu oraz żylaki przełyku, przewlekłe nudności oraz zespół Mallory’ego – Weissa. 

Najbardziej narażone na szkodliwe działanie alkoholu są jednak wątroba i trzustka. 

Zmiany w obrębie wątroby powstałe na skutek nadużywania alkoholu to:

  • stłuszczenie wątroby
  • przewlekłe alkoholowe zapalenie wątroby
  • włóknienie wątroby
  • marskość wątroby

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach oraz częstotliwościach może doprowadzić również do ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki. Na skutek nadmiernego spożywania substancji wysokoprocentowych u pacjentów może dojść również do zaburzeń czynności wydzielniczej trzustki. 

Układ nerwowy

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach skutkuje zmianami zachowania. Zmiany zachodzą zachodzą również w obrębie psychiki jednostki.  Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia funkcji poznawczych, trudności w odczuwaniu emocji takich jak miłość, czy zaufanie. Widoczne są również zmiany charakteru u osoby pijącej alkohol problemowo. Jednostka może doświadczać zaburzeń koncentracji, pamięci, czy uwagi. 

Charakterystyczne mogą być również uszkodzenia nerwów, problemy z czuciem, dolegliwości bólowe, a w skrajnych przypadkach porażenia i niedowład kończyn. U osób pijących alkohol problemowo mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem, na skutek porażenia nerwu wzrokowego. W konsekwencji może doprowadzić to do ślepoty. 

Osoby z chorobą alkoholową mogą również nie kontrolować własnych zachowań i emocji. Jednostka może przejawiać zachowania agresywne w stosunku do innych, często najbliższych, ale i samego siebie. 

Przykłady jednostek chorobowych dotykających osób nadmiernie spożywających alkohol to:

  • przewlekła psychoza alkoholowa
  • depresja alkoholowa
  • otępienie alkoholowe
  • zespół Otella

Układ rozrodczy

Bez względu na płeć nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do spadku libido. U mężczyzn mogą pojawić się problemy z erekcją, które w konsekwencji nadmiernego picia mogą przybrać formę całkowitej impotencji. U kobiet zaś na skutek nadużywania alkoholu mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania oraz przedwczesna menopauza. 

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi także do obniżonej płodności. Kobiety w ciąży powinny bezwzględnie zaprzestać spożywania alkoholu. Nawet najmniejsza dawka tej substancji grozi nienarodzonemu jeszcze dziecku śmiercią lub rozwinięciem schorzeń takich jak FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. 

Układ sercowo – naczyniowy

Do skutków nadmiernego spożywania alkoholu zalicza się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz zwiększone ryzyko wystąpienia udaru czy zawału. W niektórych przypadkach dojść może również do kardiomiopatii alkoholowej. Jest to stan, w którym serce mimo zwiększonych wymiarów, staje się coraz mniej wydolne.  

Choroba alkoholowa dotyka całego ciała i wszystkich narządów osoby uzależnionej. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach zaburza przyswajanie wapna. Jego niedobór może prowadzić do osteoporozy – co za tym idzie zwiększonej łamliwości kości. Kolejnym skutkiem zażywania alkoholu w dużych ilościach jest niedobór witaminy B1, które prowadzić może do wystąpienia zespołu Korsakowa, charakteryzującego się dezorientacją, niekontrolowanym ruchem gałek ocznych, czy brakiem koordynacji. 

Niektóre zmiany zachodzące w ciele człowieka uzależnionego od alkoholu są odwracalne pod wpływem leczenie. Inne takie jak marskość wątroby są nieuleczalne i mogą prowadzić do śmierci pacjenta. 

Konsekwencje nadużywania alkoholu widoczne na skórze

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu.  Charakteryzuje się to utratą jędrności skóry. Skóra staje się przesuszona, matowa, a także skłonna do podrażnień. U osób nadużywających substancji alkoholowych występuje ryzyko pojawienia się łuszczycy, różyczki, czy trądziku. Te osoby narażone są również na zakażenia bakteryjne i grzybicze. 

Twarz osób zmagających się z choroba alkoholową posiada zmarszczki co wyraźnie postarza jednostkę, a jej cera przybiera szaro – żółty odcień. Bardzo często osoby pijące alkohol problemowo mają problem z pękającymi naczynkami, a odcień ich policzków i nosa przybiera soczyście czerwony kolor. 

Swędząca skóra może być przyczyną alergii, odwodnienia, marskości wątroby lub chorób nowotworowych. 

Konsekwencje nadużywania alkoholu dla życia jednostki

Osoba pijąca alkohol problemowo doświadcza skutków choroby alkoholowej we własnym ciele, jednak skutki dotykają też sfery życia jednostki. Rodziny, pracy, sytuacji finansowej, relacji… W z rozowjem uzależniania alkohol zabiera kolejne sfery życia jednostki. 

Dla osoby uzależnionej przestają liczyć się rodzina, relacje, praca czy pieniądze. Ważne jest zdobycie alkoholu oraz możliwość jego konsumpcji. Głód alkoholowy, którego doświadczają osoby uzależnione sprawia, że nie są w stanie myśleć o niczym innym. Są zmuszone przez własne ciało do zażycia kolejnej dawki substancji. Rezygnują na rzecz uzależnienia z własnych pasji, hobby, zainteresowań. Zaniedbują obowiązki, rodzinę, dzieci, współmałżonków. Popadają w problemy finansowe, a czasem i konflikt z prawem. 

Często zdarza się, że osoba pod wpływem alkoholu staje się agresywna w stosunku do swoich bliskich. Stosuje przemoc zarówno psychiczną jak i fizyczną. W konsekwencji tych działań osoba z choroba alkoholową może stracić rodzinę, dach nad głową oraz fundusze na życie. 

Konsekwencji nadużywania alkoholu jest bardzo dużo. Bardzo często, aby móc je trwale wyeliminować wystarczy odstawić spożywanie substancji szkodliwe. W praktyce jednak dla osoby uzależnionej to bardzo trudne zadanie. Leczenie choroby alkoholowej w Polsce gwarantuje dostęp do bezpłatnej terapii zarówno dla osób ubezpieczonych jak i nieposiadających ubezpieczenia. Najważniejszym warunkiem podjęcia terapii jest chęć i wewnętrzna motywacja osoby chorej, która uświadomiła sobie problem własnego uzależnienia. Przed podjęciem psychoterapii, warto jest przeprowadzić odtruwanie organizmu, które pomoże utrzymać stan trzeźwości. Detoks to oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn, dzięki zaprzestaniu spożywania alkoholu.  W niektórych przypadkach wymaga hospitalizacji, by odbywał się w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach.