Psychoterapia, wszywka alkoholowa, zastrzyk antyalkoholowy – jaką metodę leczenia wybrać?

30 kwietnia, 2022
Polska jest krajem, w którym nadużywanie alkoholu, wliczając w to również typowe uzależnienie, stanowi problem społeczny. Szacuje się, że ponad trzy miliony Polaków sięga po nadmierne ilości tej używki, a mniej więcej osiemset tysięcy wykazuje cechy choroby alkoholowej. Mimo powszechnie panujących stereotypów, alkoholizm może dotknąć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu społeczno-ekonomicznego, wykształcenia, czy też cech fizycznych. Co więcej, na wystąpienie omawianego problemu pośrednio lub bezpośrednio wpływają ludzkie życiowe wybory, znajomi, rodzina, jak i partnerzy życiowi.

Leczenie alkoholizmu trwa bardzo długo, a wręcz specjaliści z dziedziny terapii i leczenia alkoholizmu mówią o procesie toczącym się do końca życia. Stąd tak popularne jest określenie trzeźwy alkoholik. Można z tego wywnioskować, że znacznie lepiej jest postawić w tym temacie na profilaktykę, niż na samo zwalczanie już istniejącego problemu.

Kulturowy i obyczajowy swoisty przymus sięgania po alkohol jest jednym z powodów rozwoju uzależnienia. Sprawę komplikuje wzorzec kulturalnego picia, niedoprowadzającego do upicia się. Nie ma wątpliwości, że z alkoholizmem należy walczyć. Dobre rezultaty terapeutyczne wykazuje farmakologiczna terapia awersyjna. Wśród niej warto wyszczególnić zastrzyk alkoholowy.

Objawy alkoholizmu. Uzależnienie psychiczne i fizyczne

Człowiek uzależnia się od alkoholu w sposób fizyczny oraz psychiczny. Oznacza to, że zarówno jego ciało domaga się obecności etanolu, jak i odczuwa swojego rodzaju pragnienie i psychiczny przymus sięgania po używkę, a sięganie po używkę jest wręcz nawykiem. Podstawą zdiagnozowania uzależnienia fizycznego są występujące objawy abstynencyjne, np. dygotanie, potliwość, mdłości, wymioty, stany lękowe i uporczywy ból głowy. Kolejna cecha uzależnienia w tym aspekcie to zwiększanie tolerancji alkoholowej. Oznacza to, że osoba uzależniona aby się odurzyć potrzebuje coraz większych dawek alkoholu, ponieważ te poprzednie (mniejsze) przestają dawać pożądany efekt. Jest to dość groźne, ponieważ osoby przebywające z osobą pijącą o dużej tolerancji mogą nie dostrzegać problemu i tego, iż dana osoba wypiła znaczne ilości napojów wyskokowych. Z reguły osoba posiadająca 1,5 promila alkoholu we krwi nie może ustać na nogach. Zaczyna być senna i wykazuje trudności z utrzymaniem kontaktu z otoczeniem. Jest to zawartość alkoholu odpowiadająca spożyciu w ciągu kilkunastu minut objętości zbliżonej do 40% napoju. Z kolei alkoholik może mieć nawet 3 promile i nadal rozmawiać normalnie i wykazywać się dużą precyzją działań. Tym samym, jeżeli w mediach podana jest informacja o zatrzymaniu przez policję kierowcę z 2-3 promilami alkoholu we krwi, można być pewnym, iż jest to osoba uzależniona.

Zastrzyk antyalkoholowy – co to jest?

Zastrzyk antyalkoholowy jest mało znaną metodą, o której jest niewiele informacji w Internecie. Co ciekawe, nigdy nie został on oficjalnie uznany za metodę leczenia alkoholizmu. Z tego powodu wycofano go z Unii Europejskiej i dość ciężko go dostać w innych krajach. W chwili obecnej dużo bardziej popularną metodą jest zastosowanie wszywki alkoholowej esperal Inowrocław, będących jałowymi tabletkami przeznaczonymi do umieszczenia pod skórą Pacjenta w ramach bezpiecznego i niebolesnego zabiegu chirurgicznego. Obecnie w Polsce dostępny jest lek o nazwie Disulfiram WZF i można go podać jedynie w prywatnych gabinetach leczenia uzależnień.

Zastrzyk antyalkoholowy – działanie

Zastrzyk antyalkoholowy działa bardzo podobnie, jak wspomniana wyżej wszywka alkoholowa Esperal (Disulfiram). Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku do organizmu wprowadza się organiczny związek chemiczny Disulfiram. Różnica jest jedynie taka, że wszywka ma postać tabletek wyglądem podobnych do popularnej aspiryny, natomiast zastrzyk antyalkoholowy to po prostu klasyczny zastrzyk, czyli wstrzyknięcie preparatu za pomocą igły i strzykawki. Obie te formy mają identyczne działanie – po wchłonięciu substancji aktywnej upośledzają metabolizm etanolu, blokując działanie enzymu wątroby trawiącego alkohol. Skutkuje to nieprzyjemnymi objawami zatrucia alkoholowego organizmu, ponieważ nie mogąc uporać się ze spożytymi toksynami, organizm zaczyna kumulować w sobie szkodliwy aldehyd octowy – główny sprawca kaca i zatrucia. Warto jednak pamiętać, że zastrzyki antyalkoholowe, podobnie jak wszywka Esperal, same w sobie nie są groźne, o ile człowiek przestrzega zaleceń lekarza i zachowuje abstynencję podczas leczenia tymi sposobami. Tak więc na co dzień człowiek ani nie czuje obecności Disulfiramu w swoim organizmie, ani w żaden sposób lek nie ogranicza jego codziennych funkcji i aktywności. Jednie połączenie etanolu z Disulfiramem skutkuje tzw. reakcją disulfiramową, której objawy opisane są niżej.

Zastrzyk antyalkoholowy – skutki uboczne

Konsekwencje łączenia alkoholu z Disulfiramem pojawiają się już po krótkiej chwili od momentu spożycia i mogą utrzymywać się nawet kilkanaście godzin. Klasyczne objawy zatrucia aldehydem, jak np.: ból głowy, wymioty, drgawki i drżenie, biegunka, kołatanie serca, stany lękowe i niepokój, ból w klatce piersiowej, czy też ogólne złe samopoczucie, spadek kondycji i nadwrażliwość na bodźce, przy leczeniu awersyjnym są wzmożone i znacznie bardziej dokuczliwe. Dlatego tak wiele mówi się o konieczności zachowania abstynencji przy tego typu działaniach. Łączenie substancji aktywnej zarówno wszywki, jak i zastrzyku, znacząco zagraża zdrowiu, a może nawet wywołać śmierć Pacjenta.

Psychoterapia, wszywka alkoholowa, zastrzyk antyalkoholowy – jaką metodę leczenia wybrać?

Zanim Pacjent wybierze konkretne metody leczenia alkoholizmu, powinna sięgnąć po fachową pomoc i poradę osób na co dzień pracujących z osobami uzależnionymi. Zarówno lekarz, jak i psychoterapeuta pomoże dobrać w sposób indywidualny metody antyalkoholowe, udzielając wsparcia na każdym etapie walki z alkoholizmem. Decydując się na włączenie działań awersyjnych należy mieć świadomość, że samodzielnie nie jest ona w stanie na trwałe wyleczyć choroby alkoholowej. Z tego powodu uznaje się je za metody pomocnicze. Warto łączyć np. zastrzyk alkoholowy lub wszywkę z psychoterapią i spotkaniami w klubie AA.

Jeżeli odczuwasz potrzebę wyjścia z uzależnienia, ale nie wiesz od czego zacząć, umów się na konsultację z naszymi specjalistami lub zadzwoń na infolinię. Chętnie pomożemy i wskażemy skuteczne rozwiązania.

Zastrzyk antyalkoholowy – jak długo działa?

Podobnie jak w przypadku wszywki alkoholowej, zastrzyk działa od 8 do 12 miesięcy wywołując wstręt, niechęć i awersję do alkoholu, przy czym jest to w dużej mierze uzależnione od cech indywidualnych Pacjenta – jego aktywności fizycznej i wagi, a także stopnia uzależnienia i uszkodzenia organizmu. Jeżeli po tym czasie Pacjent w dalszym ciągu będzie potrzebować dalszego wsparcia, Disulfiram można podać ponownie.

Disulfiram a połączenie z alkoholem

Disulfiram traktowany jest jako swoisty straszak – celem jego zastosowania jest wywołanie silnego lęku przed sięganiem po napoje alkoholowe. Reakcja disulfiramowa pojawia się zawsze, niezależnie od spożytej dawki używki, a jej konkretnego przebiegu nie można jednoznacznie przewidzieć i opisać. Każdy organizm jest inny i wykazuje inne cechy metaboliczne. Niemniej jednak, z całą pewnością można stwierdzić, że jest ona bardzo nieprzyjemna w skutkach, a nawet może doprowadzić do śmierci.

Dla swojego bezpieczeństwa warto wybrać taki gabinet, który zapewni najwyższy poziom obsługi Pacjenta, a także zapewni opiekę wykwalifikowanych medyków. Nasze działania skoncentrowane są na skutecznej pomocy alkoholikom, zapewniając im komfort działań i anonimowość.