Test na alkoholizm

26 marca, 2022
Internetowe testy na uzależnienie od alkoholu. Czy warto je robić?

Obecnie w sieci można znaleźć wiele różnych testów, które mają ocenić, czy ktoś ma problem z alkoholem, czy też nie. Jednak czy odpowiedzenie na kilkanaście pytań dotyczących bardzo powierzchownych spraw, jest w stanie jasno ocenić czy mamy problem z uzależnieniem? Czy należy zawierzać testom, które można znaleźć na portalach zajmujących się inną tematyką niż leczenie uzależnienia?

Oczywiście wykonanie tego typu testu może być najwyżej wskazówką, że coś jest nie w porządku, nie należy jednak brać tego typu zestawu pytań w pełni poważnie. Istnieje bowiem szereg profesjonalnych testów sprawdzających czy uzależnienie występuje oraz jaki jest jego stopień nasilenia, a przeprowadza się je w gabinetach lekarskich. Część z nich obecnie jest udostępniana w Inernecie, są to testy międzynarodowe, które można znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę takich haseł jak „uzależnienie od alkoholu – test” czy „profesjonalny test na sprawdzenie problemu z alkoholem”.

Krótki sprawdzian

Osoby, które dostrzegły u siebie ostatnimi czasy zwiększoną konsumpcję alkoholu i czują, że może się ona przerodzić w alkoholizm, mogą wykonać krótki test przygotowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Test nosi nazwę AUDIT-C i jest to skrót od anglojęzycznej nazwy  Alcohol Use Disorders Identification Test Consumption. Test składa się tylko z trzech pytań, w przeciwieństwie do pokrewnego testu o nazwie AUDIT, w którym trzeba odpowiedzieć na kilkanaście postawionych pytań. W przypadku testu AUDIT-C należy szczerze odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Jak często spożywasz napoje alkoholowe?
  2. Ile porcji alkoholu wypijasz przeciętnie (1 porcja to ok. 10 gram stuprocentowego alkoholu)?
  3. Jak często zdarza Ci się przekroczyć sześć lub więcej porcji alkoholu w trakcie jednej okazji?

W zależności od odpowiedzi, naliczane są odpowiednie punkty. Jeżeli została przekroczona ilość punktów 4 u mężczyzn oraz 3 u kobiet, świadczy to o szkodliwym piciu lub o już utworzonym uzależnieniu alkoholowym.

 

Kolejnym krótkim testem sprawdzającym, czy pojawił się problem z piciem jest test o nazwie RAPS4 – Rapid Alcohol Problem Screening. W tym przypadku należy odpowiedzieć na pytania podobne do AUDIT-C. Wśród nich znajdują się między innymi następujące pytania, które zaczynają się od słów „Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy…”

  1. … zdarzyło Ci się mieć wyrzuty sumienia po spożyciu alkoholu?
  2. … zdarzyło Ci się, że nie pamiętasz o rzeczach, które mówiłeś do kogoś lub czegoś co zrobiłeś w trakcie picia?
  3. … zdarzyło Ci się wypić alkohol z samego rana, by zniwelować skutki dnia poprzedniego?

Jeżeli odpowie się twierdząco na choć jedno z zadanych pytań jest to sygnał świadczący o niebezpieczeństwie powstawania uzależnienia od alkoholu.

 

Następny dość krótki test to test CAGE zawierający tylko cztery pytania. W treści jego pytań można znaleźć kwestie dotyczące:

  1. odczuć na temat ograniczenia swojego picia;
  2. zwracania uwagi na picie przez osoby trzecie;
  3. wyrzutów sumienia z powodu swojego picia;
  4. wypicia alkoholu tuż po przebudzeniu się.

Według autorów testu CAGE dwie twierdzące odpowiedzi mogą świadczyć o poważnym zagrożeniu chorobą alkoholową.

Długie testowanie

Krótkie test mają zazwyczaj za zadanie sprawdzić nasze podejrzenia oraz nakierować nas na odpowiednie tory zmierzające ku podjęciu leczenia alkoholowego, gdy zajdzie taka konieczność. Można również skorzystać z dłuższych testów, które również dostępne są dość szeroko. 

Najbardziej popularny jest test o nazwie MAST ( Michigan Alcoholism Screening Test), który składa się z 25 pytań. Kolejnym dość popularnym testem na sprawdzenie czy problem alkoholowy istnieje jest test  SAAST ( Self-Administered Alcoholism Screening Test). SAAST z kolei składa się z 35 pytań, głównie pytających o odczucia względem samego siebie. Ostatnim z popularnym testów z większą ilością pytań jest test składający się z 19 pytań – test baltimorski. W jego przypadku wystarczy twierdząco odpowiedzieć tylko na jedno z pytań, by mieć podstawy do zagrożenia zachorowania na alkoholizm. Trzy oraz więcej twierdzących odpowiedzi wskazują na to, że jest się już uzależnionym od alkoholu.

Tak naprawdę nie ma konieczności przeprowadzania testów, które potwierdzą lub zaprzeczą nasz problem z alkoholem. Każda osoba, która boryka się z niekontrolowanym piciem, wie, że ma problem, nawet jeśli nie chce się do tego przyznać. Dlatego bywa tak, że test jest jedynie narzędziem, które pokazuje i potwierdza, że problem istnieje, gdyż sama potrzeba wykonania takiego testu, świadczy o tym, że jest się świadomym swojego zaburzenia.

Profesjonalne testy tylko u terapeuty

Według specjalistów wypełnianie testów i jego wyniki w dużej mierze zależne są od intencji osoby, która taki test wypełnia. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie problem alkoholowy i martwi go ten fakt, najprawdopodobniej będzie odpowiadał szczerze, by przekonać się czy jest się czym martwić. Natomiast w przypadku pojawiającego się mechanizmu obronnego, czyli wyparcia, osoba uzależniona będzie specjalnie tak manipulować odpowiedziami, że pokazać samemu sobie, że problem nie istnieje. Może się również zdarzyć, że osoby, które bardzo boją się popaść w uzależnienie, będą wyolbrzymiać swoje zachowanie i szukać problemu tak, gdzie go nie ma. Dzieje się tak przeważnie, gdy kilka osób w rodzinie było alkoholikami, a osoba robiąca test, odczuwa silny lęk przed popadnięciem w to uzależnienie.

Wyniki testów przeprowadzonych w sieci to tylko wskazówki do dalszego działania, diagnostyki w gabinecie lekarskim. Nie można bowiem postawić diagnozy na podstawie odpowiedzi na kilka pytań w Internecie. Do tego konieczne jest spotkanie z terapeutą, który przeprowadzi na miejscu profesjonalne i szczegółowe testy, podda je analizie i będzie mógł sprawdzić jak pacjent reaguje na dane pytania. Na tej podstawie możliwe jest wystawienie rzetelnej i trafnej diagnozy na temat uzależnienia od alkoholu, ale nie tylko. Zasada ta jest aktualna przy diagnozowaniu każdego zaburzenia natury psychologicznej.

Wysokofunkcjonujący alkoholik

Część osób, które istotnie mają problem z alkoholem, wykonując taki test, podejmują decyzję o samodzielnym zaprzestaniu picia. Jest to niestety krok, który tylko umacnia mechanizmy obronne przed powiedzeniem sobie wprost, że problem istnieje. Jeśli taka osoba rzeczywiście przestanie na jakiś czas pić, będzie uważała, że nie ma żadnego problemu, gdyż może odstawić alkohol w każdym dowolnie wybranym momencie.

Takie osoby bywają wysokofunkcjonującymi alkoholikami, czyli osobami, które mimo problemu alkoholowego pozornie dobre funkcjonują w pracy, rodzinie i społeczeństwie. Chodzą do pracy, utrzymują kontakty towarzyskie, wywiązują się z obowiązków domowych, jednak co wieczór muszą wypić swoją dawkę alkoholu, by móc się rozluźnić. Bez tego są zestresowane, drażliwe, a czasem agresywne. 

Gdy test wskazuje na problem

Jeżeli postanowiłeś przejść internetowy test na uzależnienie od alkoholu i wynik jest pozytywny – nie załamuj od razu rąk. Testy dostępne w sieci nie są miarodajne oraz w pełni wiarygodne. Tylko wizyta u specjalisty i przeprowadzone przez niego testy mogą w 100% potwierdzić lub wykluczyć problem alkoholowy. Testy przeprowadzane w gabinecie lekarskim oparte są na szeroko zakrojonym oraz dokładnym wywiadzie, natomiast testy internetowe to kilka pytań zebranych w jednym miejscu, które mogą okazać się najwyżej wskazówką świadczącą o problemie.