Wpływ alkoholu na mózg osoby uzależnionej

27 marca, 2023
Alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby uzależnionej. Substancja ta najbardziej obciąża wątrobę, trzustkę, nerki czy serce. Jednak alkohol ma również negatywny wpływ na pracę mózgu. Substancja ta sprawia, że zmniejsza się poziom sprawności umysłowej jednostki. W jaki sposób alkohol zmienia pracę mózgu? Jak to się objawia? Czy zmiany te są odwracalne?

Alkohol kontra mózg – czyli nierówna walka, w której zawsze będzie przegrany

Już na samym początku należy jednoznacznie stwierdzić, że alkohol ma negatywny wpływ na mózg.  Dzieje się tak, gdyż alkohol zaburza pracę neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki odpowiedzialne są za rozprowadzanie substancji chemicznych wewnątrz organizmu. Zaburzenie pracy neuroprzekaźników sprawia, że człowiek odbiera bodźce płynące z zewnątrz, jednak nie jest w stanie ich odpowiednio przekształcić. Konsekwencją tego jest dezintegracja wszystkich zmysłów. 

 • Alkohol negatywnie wpływa na istotę szarą.  Istota szara to element układu nerwowego, który odpowiedzialny jest za pamięć, emocje, planowanie, procesy myślowe, funkcje intelektualne i wiele innych 
 • Alkohol negatywnie wpływa na korę mózgową. A przede wszystkim na płat czołowy kory mózgowej. Jego uszkodzenie prowadzi do braku kontrolowania impulsów
 • Alkohol negatywnie wpływa na móżdżek
 • Alkohol negatywnie wpływa na układ limbiczny
 • Alkohol negatywnie wpływa na ciało suteczkowate
 • Alkohol negatywnie wpływa na jądra podwzgórza

Jednak to nie koniec negatywnego wpływu alkoholu na mózg człowieka. Substancja ta ma również negatywny wpływ na objętość istoty białej, która zawiera wypustki neuronów. Negatywnie wpływa również na funkcje ciała migdałowatego.   Konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu jest zanik hipokampa. Zwiększa się również szczelina międzypółkulowa. Skutkiem tych zdarzeń jest obkurczenie się mózgu osoby uzależnionej oraz jego wyraźne zmniejszenie objętości. 

Alkohol kontra mózg – objawy negatywnego oddziaływania alkoholu na mózg

Nie trzeba być uzależnionym od alkoholu, aby zauważyć negatywny wpływ alkoholu na mózg. Osoby zdrowe po wypiciu alkoholu również odczuwają konsekwencje działania alkoholu. Objawy, które można zaobserwować już po niewielkiej dawce alkoholu to:

 • bełkotliwa mowa, 
 • niewyraźne widzenie, 
 • zaburzenia równowagi,
 • trudności w poruszaniu się, 
 • i inne

Trudności te zazwyczaj znikają bardzo szybko. Wystarczy przestać spożywać alkohol i wytrzeźwieć. 

Osoby uzależnione od alkoholu mogą doświadczać jednak o wiele silniejszych zaburzeń pracy mózgu. Najczęściej objawiają się one:

 1. Zaburzeniami snu. Alkohol sprawia, iż nieprawidłowo funkcjonuje neuroprzekaźnik GABA. Jego główną funkcją jest spowolnienie pracy mózgu. Alkohol na początku pozwala się odprężyć, zrelaksować i szybciej zasnąć. Jednak wraz z kolejną godziną snu, spożyty alkohol może powodować niepokój, rozdrażnienie, czy lęk. Efektem tego jest kiepska jakość snu. Osoba ta bardzo często może wyburzać się w nocy. Sen jest mało efektywny i nie przynosi upragnionego odpoczynku. 
 2. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Dostarczony do organizmu alkohol w hipokampie łączy się z receptorami. Zmniejsza to aktywność elektryczną neuronów. Skutkiem tego działania jest ograniczone przesyłanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Kolejnym negatywnym efektem jest upośledzenie procesów, które związane są z pamięcią krótkotrwałą. Podczas upojenia alkoholowego, jednostka nie jest w stanie zapamiętać tego co dzieje się w czasie rzeczywistym. Alkohol powoduje również, że osoba spożywająca go w nadmiernych ilościach traci zdolność uczenia się. 
 3. Zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Negatywne działanie alkoholu na mózg sprawia, że mózg nie jest w stanie wykształcać nowych wspamnień. Dodatkowo nie może też przekształcać pamięci krótkotrwałej w pamięć długotrwałą. Konsekwencją tego jest to, że w pamięci jednostki powstają luki. Najczęściej potocznie nazywa się to urwanym filmem. 

Alkohol kontra mózg – czyli przykłady chorób mózgu wywołanych nadmiernym spożywaniem alkoholu

Osoba uzależniona poprzez nadmierne spożywanie alkoholu powoduje wyniszczenie całego organizmu. Naraż siebie na wiele nieodwracalnych chorób. Schorzenia mózgu jakie mogą dotknąć osoby uzależnione od alkoholu to:

 • Encefalopatia Wernickiego. Jest to choroba, która objawia się splątaniem umysłowym, paraliżem nerwów, które odpowiedzialne są za poruszanie oczami oraz trudnościami w koordynacji mięśni.
 • Zespół Korsakowa. Inaczej zwany jest również jako zespół amnestyczny. Jest to choroba neuropsychiatryczna, która przypominać może amnezję. Jej objawy to: luki w pamięci, które osoba uzależniona od alkoholu stara się wypełnić wymyślonymi informacjami i zmyślonymi faktami. Schorzenie to wymaga odpowiedniego leczenia. Brak terapii może prowadzić do poważnych powikłań oraz śmierci.
 • Cerebellopatia alkoholowa. Inaczej zwana alkoholowym zanikiem mózgu. Jest to zespół przewlekłych objawów, które wynikają z uszkodzenia mózgu. Schorzenie to stale postępuje nawet w okresie abstynencji. Zmiany w mózgu mają charakter degeneracyjny. Powoduje to występowanie dolegliwości takich jak zaburzenia równowagi, ataksja kończyn, dyssynergia tułowia, niekontrolowane ruchy oraz ich nadmierna zamaszystość, drżenie rąk, drżenie ciała, brak umiejętności wykonywania szybkich, skoordynowanych ruchów,  oczopląs czy problemy z mową. Choroba ta wywołuje również zanik kory mózgowej u osoby uzależnionej od alkoholu. Sprawia to, że jednostka ma kłopoty z funkcjami poznawczymi, umiejętnościami językowymi czy procesem myśleniowymi. Dodatkowo  jednostka może stracić orientację, mieć zaburzenia świadomości i być labilna emocjonalnie. Konsekwencją tego są zachowania agresywne, infantylne czy niezrozumiałe u  osoby uzależnionej . 

Alkohol kontra mózg – czyli opis zmian w mózg w okresie abstynencji

Osoby, które postanowiły zawalczyć o swoje życie i zerwać z nałogiem powinny udać się na terapię leczenia uzależnień. Dodatkową metoda wspomagającą leczenie choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Jej działanie wywołuje silne i nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu alkoholu. Bardzo mocno zniechęca to osoby uzależnione od tej substancji do spożywania etanolu. 

U osób, które zaprzestały spożywania alkoholu, po upływie dłuższego czasu występuje poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Do głównych zmian zaliczyć można wzrost objętości hipokampa. Prowadzi to między innymi do poprawy pamięci krótkotrwałej i długotrwałej.  Zaburzenia mózgu takie jak brak podzielności uwagi, brak umiejętności skupienia się, impulsywność czy brak zdolności do rozpoznawania emocji wymagają podjęcia terapii oraz farmakoterapii. 

Regenerację mózgu po zaprzestaniu spożywania alkoholu można wspomóc zażywając magnez, wapń, koenzym Q10, witaminy C i B. Nie wszystkie uszkodzenia mózgu spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu są odwracalne. Jednak pozytywny wpływ ma całkowite odstawienie alkoholu. Należy pamiętać także o odpowiedniej suplementacji organizmu oraz zbilansowanej diecie. Dodatkowym atutem może być również wysiłek fizyczny.