Wsparcie osób uzależnionych od alkoholu

2 listopada, 2022
Wsparcie jest jedynym z najważniejszych elementów, które pozwalają danej osobie wyzdrowieć. Alkoholik może sprawiać nam dużo problemów. Musimy zatem nauczyć się, jak w poprawny sposób mu pomagać oraz jak wpłynąć korzystnie na jego chorobę. Alkoholizm zaliczany jest do zaburzeń, które mają związek z naszym rozwojem emocjonalnym. Z tego względu powinniśmy dbać o to, aby wszystkie potrzeby zostały spełnione, aby nagromadzona frustracja nie zaczęła poszukiwać ujścia w niebezpieczny sposób. 

Wsparcie stanowi dostępność dla kogoś, niezależnie od tego, co robi oraz czy uważamy to za słuszne. Wspieramy kogoś w jakimś problemie, więc nie możemy odnosić tego do własnego życia. We wsparciu nie chodzi o zmianę zachowania, tylko o ułatwienie przejścia przez daną drogę. W ten sposób możemy pomóc, zabezpieczyć lub uzupełnić poczynania danej osoby. 

W kwestii uzależnień od alkoholu łatwo jest wpaść we własną pułapkę chęci pomocy, która może sprawić, że jedynie pogorszymy sytuację. Alkoholikom trzeba umieć pomagać. Możemy w tym celu zgłosić się do psychologa lub specjalisty, ponieważ nie zawsze wiemy, co powiedzieć oraz jak się zachować w towarzystwie uzależnionego. Wsparcie musi się opierać na zebranej i przetworzonej wiedzy, o której dostęp musimy zadbać. Psychoedukacja może nam otworzyć oczy na dany problem oraz wyjaśnić wiele kwestii. Z tego względu każda osoba uzależniona musi przejść przez taki wykład, aby zrozumieć, z czym się zmaga.

Wsparcie alkoholika w domu

Dom powinien być swobodną i bezpieczną przestrzenią, w której możemy poczuć się dobrze. Alkoholik może czuć dyskomfort nawet w domu. W tym przypadku dużą rolę odgrywa rodzina uzależnionego, która może poszukiwać różnego rodzaju udogodnień, aby łatwiej mu było przejść przez trudny proces leczenia. 

Alkoholizm bardzo często wiąże się ze wstydem wszystkich członków rodziny. Problem jednego członka sprawia, że atmosfera staje się nieprzyjemna i napięta. Mimo wszystko trzeba walczyć. Każdy ma dość ciągłego udawania oraz ukrywania problemu alkoholowego, więc pora się z nim zmierzyć. Przede wszystkim cała rodzina powinna przyjąć do wiadomości, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą i to poważną, którą należy leczyć. Motywację do zmian możemy zbudować tylko wtedy, gdy każda osoba zrozumie powagę sytuacji oraz będzie nazywać rzeczy po imieniu, bez ciągłego ukrywania alkoholizmu. Rodzina zobowiązana jest do wspomagania chorego podczas podejmowania prób leczenia. Najważniejsze, aby każdy członek rodziny zrozumiał, czym jest alkoholizm, ponieważ nie da się walczyć z czymś, o czym nie mamy pojęcia. 

Co mogę zrobić dla alkoholika?

Pierwsza najważniejsza zasada to – chroń siebie oraz dzieci. Partnerzy osób uzależnionych muszą wykazywać dużo siły w stosunku do obecnej sytuacji. Przede wszystkim należy chronić się przed współuzależnieniem, o które łatwo, gdy dzieli się sypialnię z alkoholikiem. Odporność na manipulacje i kłamstwa, a także pozwalanie mu na zmierzenie się z konsekwencjami nałogu są fundamentalne. 

Jeżeli chcesz zrobić coś dla alkoholika, to pozwól mu działać. Możesz wspierać go rozmową oraz przekonywać do leczenia, ale pamiętaj, aby robić to umiejętnie. Przede wszystkim nie tuszuj choroby i nie ukrywaj jej przed całym światem. Macie problem i powinniście szukać pomocy. Czasami cała rodzina wymaga terapii, ponieważ uzależnienie pozostawiło wiele szkód w całym jej systemie. Nie da się oddzielić uzależnionego członka rodziny od reszty, ponieważ każdemu zależy na bliskiej osobie. Wspólne poszukiwanie pomocy będzie najrozsądniejszym działaniem. Pamiętaj również, aby nie wykonywać za niego obowiązków i nie obarczać się winą za jego problem. Nadal trzeba żyć swoim życiem, ponieważ ono się nie zatrzymuje, gdy pojawia się alkoholizm. Dni nadal trwają i nie warto ich poświęcać na sprzątanie po alkoholiku. 

Co zrobić, aby przekonać alkoholika do leczenia?

Najważniejsza zasada brzmi – do leczenia nie da się nikogo zmusić. Krok w stronę pokonania choroby musi wyjść od alkoholika. Każde wymuszenie uczęszczania na terapię może się okazać mało skuteczne oraz krótkotrwałe. Można jednak delikatnie przekonać o słuszności leczenia. Przeprowadzając taką rozmowę musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

  • Wyzbądź się szantażu emocjonalne oraz gróźb, ponieważ ten sposób nie motywuje do zmian. Zwracanie uwagi oraz powodowanie wstydu jedynie pogarsza sytuację i jest dalekie od jej rozwiązania. Nie można oskarżać alkoholika, który już i tak czuje się fatalnie. 
  • Wybieraj dobry moment na rozmowy – unikaj rozmów, kiedy alkoholik znajduje się w stanie nietrzeźwym, ponieważ doświadczane w wyniku alkoholizmu luki pamięci sprawią, że nie zapamięta nic z rozmowy, a Ty jedynie stracisz nerwy oraz energię. Ponadto każda obietnica z ust pijanego alkoholika nie ma żadnej wartości. 
  • Nie kontroluj każdego zachowania uzależnionego – nie jest możliwe, abyś ciągle miał okazję do weryfikowania ilości spożytego alkoholu przez uzależnionego. Kiedy Ty poszukujesz rozwiązania zagadki, on stosuje coraz lepsze metody ukrywania problemu oraz upicia się. Takie postępowanie wzmaga nałóg.
  • Wspieraj uzależnionego, ale nie jego uzależnienie. Nie możesz dostosowywać swojego trybu życia do jego. W ten sposób godzisz się na jego uzależnienie. Zwykle takie działanie jest nieświadomie, jednak niesie ze sobą niszczące skutki. 

Wsparcie jest trudne, ponieważ wymaga od nas określonej wiedzy. Pamiętajmy, że leczenie musi zostać podjęte świadomie, po przyznaniu się do posiadania problemu z alkoholem, który wymaga pomocy. Przyznanie się jest czasem najdłużej trwającym postępem. Wielokrotnie alkoholicy nie zdają sobie sprawy z tego, że przez większość czasu zaprzeczają chorobie. Moment głośnego powiedzenia o swoim uzależnieniu jest dla nich przełomowym momentem. 

Nie zmusisz alkoholika do leczenia, ale możesz stworzyć mu odpowiednie warunki w domu, dzięki którym sam dostrzeże, do ilu zniszczeń doprowadziła używka. 

Wsparcie alkoholika po odbyciu leczenia

Trzeźwy alkoholik również będzie sprawiał problemy. Życie z osobą uzależnioną to stałe kontrolowanie jej sposobu życia, ponieważ choroba może w każdej chwili nawrócić. Kiedy uzależniony powróci z odwyku potrzebuje dużo wsparcia od osób najbliższych. To będzie dla niego ciężki okres, który pokaże, ile się nauczył na terapii. Ten moment pokazuje skuteczność leczenia oraz weryfikuje wszystkie jego motywacje. W każdym momencie słabości alkoholika możemy go przekonać do podjęcia terapii przypominającej. Rozmowa z psychologiem jest bardzo potrzebna, gdy przychodzi kryzys życia w trzeźwości. Rodzina uzależnionego może odpowiednio przygotować dom, aby był pozbawiony wszelkich wyzwalaczy. Z pewnością z zasięgu wzroku powinien zniknąć alkohol oraz wszystko, co się z nim kojarzy. 

Alkoholik wymaga stałego wsparcia oraz troski. Razem możecie pokonać chorobę oraz stawić czoła wszystkim problemom. W chorobie alkoholowej warto jest mieć kogoś bliskiego obok. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są pozytywne słowa w trakcie trudnego okresu.