Wszywka alkoholowa – stanowiska za jej stosowaniem i przeciw

4 stycznia, 2023
Wszywka alkoholowa stosowana jest w leczeniu choroby alkoholowej. Nie jest ona jednak samodzielną metodą leczenia uzależnienia od alkoholu. Działa na zasadzie terapii awersyjnej, czyli jej zadaniem jest wzbudzanie awersji oraz wstrętu do alkoholu. Jest to spowodowane występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości, które towarzyszą jednostce po spożyciu alkoholu. Należy również pamiętać, że posiadając wszywkę alkoholową nie powinno spożywać się alkoholu, nawet w minimalnych dawkach. Jego konsumpcja wywołuje przykre konsekwencje oraz źle wpływa na stan zdrowia jednostki. 

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, czy inaczej Esperal podawany jest pod skórę pacjenta. Lekarz zaszywa od ośmiu do dziesięciu tabletek podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków. Z tabletek do krwi pacjenta stale uwalniana jest substancja czynna o nazwie disulfiram. Jej zadaniem jest blokowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Substancja czynna odpowiada za blokowanie enzymu, który rozpoczyna dehydrogenazę aldehydową, a więc uniemożliwia rozkład aldehydu octowego w bezpieczny dla organizmu kwas octowy. Nagromadzenie się aldehydu octowego powoduje wystąpienie przykrych dolegliwości, wywołanych silnym zatruciem alkoholowym. Dzieje się tak za każdym razem ilekroć jednostka posiadająca wzsywkę alkoholową spożyje alkohol. 

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. 

Jakie dolegliwości wywołuje wszywka alkoholowa po spożyciu alkoholu? Charakterystycznymi objawami są wymioty, nudności, biegunka, kołatanie serca, skoki ciśnienia, potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, drgawki, bóle głowy i inne. Objawy doskwierają jednostce już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Im większa dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy. Należy pamiętać, że nawet minimalna dawka alkoholu zawarta w słodyczach jest w stanie wywołać silne dolegliwości. Należy, więc być czujnym i wrażliwym na skład produktów spożywczych oraz kosmetyków i unikać tych produktów, które zawierają alkohol. 

Argumentacja popierająca stosowanie wszywki alkoholowej

  1. Wszywka alkoholowa wspiera silną wolę oraz jest psychiczną barierą do mówienia STOP pokusom sięgnięcia po alkohol – Osoba uzależniona wraz z rozwojem uzależnienia i choroby alkoholowej traci kontrolę nad swoim życiem oraz ilością spożywanego alkoholu. Bardzo często, aby powstrzymać się od spożywania alkoholu osoby te potrzebują pewnego bodźca, stymulatora lub motywatora, który odwiedzie ich od spożywania alkoholu lub wesprze w utrzymaniu stanu trzeźwości. Wszywka alkoholowa działająca na zasadzie terapii awersyjnej jest właśnie takim narzędziem. Osoba uzależniona, która zdecyowała się na wszywkę alkoholową nie spożywa alkoholu w obawie przed negatywnymi konsekwencjami. 
  2. Wszywka alkoholowa jest pomocnym narzędziem do walki z chorobą alkoholową – Należy podkreślić fakt, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Jednak jej skuteczność jako pomoc w leczeniu uzależnienia jest bardzo wysoka. Bardzo ważne, aby wraz ze stosowaniem wszywki alkoholowej osoba uzależniona uczestniczyła w terapii indywidualnej oraz grupowej, które pomogą zmienić sposób myślenia, utarte schematy oraz nauczą skutecznych narzędzi do walki z głodem alkoholowym. 
  3. Strach przed nieprzyjemnymi dolegliwościami powoduje wydłużenie okresu abstynencji – Warto tutaj jeszcze raz podkreślić fakt, że wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Ozanacz to, żę celem wszywki alkoholowej jest wzbudzenie u osób uzależnionych awersji i wstrętu do alkoholu. Działa ona na zasadzie strachu, osoba uzależniona nie spożyje alkoholu ponieważ boi się negatywnych konsekwencji – silnego i długotrwałego bólu głowy, nudności, wymiotów, kołatanie serca, potliwości, czy wystąpienia drgawek.
  4. Koszt wszywki alkoholowej jest stosunkowo niski – Wszywka alkoholowa w naszym kraju nie jest refundowana. Jest to jednoznaczne z tym, że jeżeli pacjent zdecyduje się na ten zabieg, musi za niego zapłacić z własnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena waha się w zależności od wybranej kliniki. Warto również pamiętać, że jeżeli osoba nie posiada danej kwoty, może udać się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień po bezpłatna pomoc w leczeniu choroby alkoholowej. 
  5. Długi czas działania wszywki alkoholowej – Wszywka alkoholowa działa przez okres od około ośmiu do dwunastu miesięcy. Jest to bardzo długi czas, w którym Esperal działa tak samo silnie jak w dniu zabiegu. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. 

Argumentacja przeciw stosowaniu wszywki alkoholowej

  1. Skutki uboczne, które są niebezpieczne dla zdrowia pacjenta – Po spożyciu alkoholu, osoba posiadająca wszywkę alkoholową, już w ciągu kilku minut, odczuwa silne i nieprzyjemne dolegliwości. Ich zadaniem jest zniechęcenie osoby do stosowania alkoholu oraz wzbudzenie w niej wstrętu do tej substancji. Należy jednak postawić pytanie czy nieprzyjemne dolegliwości to skutki uboczne czy może konsekwencja spożywania alkoholu…? 
  2. Wszywka alkoholowa nie jest dostępna dla wszystkich – Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób, które zdecydowały się na zmianę stylu życia i zaprzestanie spożywania alkoholu. Jednak nie każdy pacjent kwalifikuje się na zabieg. Osoby, które posiadają przeciwwskazania do zabiegu takie jak choroby sercowo – krążeniowe, zaburzenia psychiczne czy psychozy ( z wyłączeniem ostrej psychozy alkoholowej) nie mogą skorzystać z terapii awersyjnej jaką jest wszywka alkoholowa. 
  3. Wszywka nie leczy choroby alkoholowej, a jedynie odstrasza – Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej, czyli jej głównym celem jest odstraszanie osób uzależnionych od alkoholu. Dzieje się tak za pomocą występowania nieprzyjemnych i długotrwałych dolegliwości występujących po spożyciu alkoholu.  Nie należy stosować wszywki alkoholowej jako samodzielnej metody leczenia choroby alkoholowej. 
  4. Po wyjęciu wszywki alkoholowej istnieje ryzyko rychłego powrotu do nałogu – Wszywka alkoholowa działa u pacjenta, tylko w momencie kiedy znajduje się w jego ciele. Po jej wyjęciu pacjent nie będzie odczuwał już żadnych nieprzyjemnych skutków po spożyciu alkoholu. Może to spowodować szybki powrót do nałogu w silniejszej postaci, które spowodowane będzie “wyposzczeniem” organizmu oraz długotrwałym zakazem przed spożywaniem alkoholu. 
  5. Pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na leczenie, w przypadku przymusu do leczenia terapia ta jest nieskuteczna  –  Aby leczenie choroby alkoholowej było skuteczne i przyniosło pozytywny efekt w postaci utrzymania stanu abstynencji, osoba uzależniona musi wykazać chęć do zmian oraz wysoką motywację do działania. Leczenie pod przymusem nie przyniesie pozytywnych efektów. Należy pamiętać, że pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na podskórne podanie wszywki alkoholowej.